Donald Tusk gwarancją prestiżu dla Polski? Posłanka nie ma wątpliwości

Donald Tusk gwarancją prestiżu dla Polski? Posłanka nie ma wątpliwości Źródło: Fot. YouTube/EURACTIV

Donald Tusk zakończy w tym roku drugą kadencję na stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej i najprawdopodobniej powróci do polskiej polityki. Posłanka Joanna Kluzik-Rostowska nie ma wątpliwości, że taki ruch byłby czymś dobrym dla sytuacji w kraju i jego wizerunku na zewnątrz. Czy były premier jest symbolem politycznego prestiżu, którego tak brakuje ostatnio Warszawie?

Donald Tusk pomimo długiego stażu w Unii Europejskiej nie zniknął w polskiego horyzontu politycznego. Wysoko postawiony we Wspólnocie polityk już pod koniec roku będzie zmuszony do szukania nowych wyzwań, a z wypowiedzi osób z nim związanych jasno wynika, że polem jego działania będzie ponownie Polska.

Temat spodziewanego powrotu byłego szefa polskiego rządu zaistniał na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi. Wtedy to media prześcigały się w spekulacjach, dotyczących jego planów, szczególnie w kontekście tegorocznych wyborów do parlamentu Europejskiego i wyborów do Sejmu IX kadencji. Nie brakuje również głosów mówiących, że Tusk powinien zostać Prezydentem RP.

Na rzecz teoretycznej kandydatury szefa RE lobbują politycy Platformy Obywatelskiej i wielu innych opozycjonistów, którzy liczą na ustabilizowanie przez niego sytuacji w kraju i przywrócenie nienagannych stosunków z Unią Europejską i krajami spoza kontynentu, szczególnie Bliskiego Wschodu.

Donald Tusk symbolem prestiżu?

O Tusku jako przede wszystkim symbolu politycznego doświadczenia i prestiżu wypowiedziała się ostatnio posłanka Platformy Obywatelskiej i minister edukacji narodowej w jego drugim rządzie Joanna Kluzik-Rostowska. Zdaniem działaczki, często traktowany w kategoriach mitycznych powrót premiera do Polski, byłby dla niej czymś jednoznacznie dobrym.

Ważnym argumentem jest rozpoznawalność nazwiska szefa RE w Europie i na świecie, i oczywiście prestiż z tym związany. Doskonale oceniany w ostatnich latach polityk ma przy tym ogromne poparcie w kraju i niewykluczone, że odniesie sukces przy ewentualnym starcie w wyborach prezydenckich, czego właśnie życzyłaby sobie Kluzik-Rostowska.

- Bardzo bym chciała, by Tusk wrócił. Mam nadzieję, że wróci i że będzie można z jego doświadczenia i silnego nazwiska w polityce światowej korzystać - powiedziała w programie "Tłit" Telewizji WP.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kluzik-Rostowska zaprzecza plotkom

Posłanka PO zaprzeczyła również pogłoskom, jakoby Donald Tusk miał zamiar stawiać swoją przyszłą działalność w Polsce w opozycji zarówno wobec Koalicji Obywatelskiej, jak i Prawa i Sprawiedliwości. Z jej słów wywnioskować można, że jeśli były premier utworzy własną inicjatywę, będzie ona blisko współpracowała z Grzegorzem Schetyną.

- Bardzo bym chciała, by Tusk wrócił. Mam nadzieję, że wróci i że będzie można z jego doświadczenia i silnego nazwiska w polityce światowej korzystać - przekazała Kluzik-Rostowska.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Mówił, że "z Pauliny zrobi k**wę". Zadał jej i dziecku kilkadziesiąt ciosów nożem
  2. Krystyna Pawłowicz zdradziła swój sekret. "Zrobiła z siebie pośmiewisko"
  3. Niewiarygodne! Giertych będzie przesłuchiwał Kaczyńskiego?
  4. Wzrost i waga Barbary Kurdej-Szatan zaskakuje. Ma świetne wymiary
  5. Co studiował Marcin Prokop? Wykształcenie prowadzącego DD TVN jest imponujące

 

źródło: WP.pl

 

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News