tusk (1)
Fot. YouTube/ euronews (in English)
Mikołaj Pilecki - 25 Listopada 2018

Cała Europa zadrżała! Donald Tusk zagrzmiał w Brukseli

Donald Tusk pomimo zbliżającego się końca jego drugiej kadencji na stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej nosi na swoich barkach coraz większą odpowiedzialność. Zbliżający się Brexit został właśnie usankcjonowany nową umową, którą przegłosowano w atmosferze smutku. Były premier polskiego rządu wystosował z tej okazji mocne oświadczenie.

Donald Tusk stoi na czele RE już od niemal pięciu lat. Z biegiem czasu stał się jednym z najbardziej liczących się polityków na świecie, a W Europie jego pozycja ugruntowała się na lata. Niestety to na niego spadła odpowiedziała odpowiedzialność za przeprowadzenie Brexitu, który nagle stał się najważniejszym zagadnieniem, z którym dziś musi radzić sobie Unia Europejska. Wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty musi być usankcjonowane tak, by nie pozostawiać żadnych wątpliwości co do sytuacji prawnej i stosunków między Brukselą a Londynem. Dziś najważniejsi politycy 27 państw UE przegłosowali porozumienie ws. opuszczenia przez Zjednoczone Królestwo jej struktur. Dla tworzących najważniejszy polityczny projekt w historii Starego Kontynentu jest to wyjątkowo smutny dzień.

Donald Tusk o Brexicie

Strata członka jest najważniejszym i zarazem najtrudniejszym wydarzeniem w historii Unii Europejskiej. Prowadzony od niemal dwóch lat "proces rozwodowy" ma się właśnie ku końcowi i z tego powodu przywódcom Wspólnoty na pewno nie jest do śmiechu. Sprawa budzi także ogromne poruszenie w Wielkiej Brytanii, gdzie Theresa May nie może wycofać się z procesu, nawet gdyby mocno chciała. O niechęci elit wobec Brexitu może świadczyć fakt, że niedawno z Rządu Jej Królewskiej Mości odeszło kilku ministrów, w tym odpowiedzialnych za najkorzystniejsze wyjście dla Brytyjczyków.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Mateusz MorawieckiMateusz Morawiecki ujawnił swoje prawdziwe oblicze. Z tej strony go nie znaliśmyCzytaj dalej
Dziś także o przegłosowanym przez Radę Europejską porozumieniu wypowiedział się Donald Tusk. Szef organu wyraził w twitterowym oświadczeniu smutek i żal. Zapewnił jednak, że sympatia wobec Wysp po wschodniej stronie Kanału Angielskiego pozostanie niezmienna. - Przed nami trudny proces ratyfikacji i dalszych negocjacji z Londynem. Ale niezależnie od tego, jak to się skończy, pozostaniemy przyjaciółmi do końca świata i jeden dzień dłużej - czytamy. Tusk napisał to pomimo tego, że jeszcze niedawno oficjalnie zajmował ostrzejsze stanowisko wobec Wielkiej Brytanii. Być może jednak wtedy liczył, że Londyn wycofa się z dążeń do spełnienia woli obywateli, którzy chęć wyjścia z Unii wyrazili w referendum.

Inni politycy także wyrazili swój smutek

Zaniepokojony dalszym procesem i ostatecznym postawieniu na opcji "Leave" przez Brytyjczyków jest także szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Polityk zaznaczył, że jego uczucia podzielają wszyscy, którzy podjęli dziś decyzję o zagłosowaniu "za". - Fakt, że kraj opuszcza UE, nie jest powodem do podniesienia lampki szampana, czy aplauzu. To smutny dzień. Wszyscy, którzy wypowiadali się w czasie Rady Europejskiej starali się wyrazić swój smutek [...] To smutny moment dla UE i również dla Wielkiej Brytanii. Przyszłość to pokaże - powiedział Luksemburczyk.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Polska na wojennej ścieżce z Unią Europejską. Rząd też złożył skargę do Trybunału
  2. Martyna Wojciechowska chce zająć się polityką? Zagadkowa wypowiedź gwiazdy
  3. Królowa Elżbieta II abdykuje?! Wyspy Brytyjskie o tym huczą
  4. Znaki zodiaku i ich idealne połączenia. Jakich kobiet szukają mężczyźni?
  5. Kryzys w związku. 10 sygnałów, że to już się NIE UDA
ZAMIANA
Królowa Elżbieta II FeaturedKrólowa Elżbieta i jej niewyobrażalne bogactwa. Same torebki kosztują fortunę!Czytaj dalej
źródło: wiadomosci.onet.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News