Jutro pogrzeb Adamowicza. Służby obawiają się najgorszego

Jutro pogrzeb Adamowicza. Służby obawiają się najgorszego

Jutro o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbędzie się msza pogrzebowa ku czci Pawła Adamowicza. Na ceremonii obecni będą przedstawiciele władz państwowych i m.in. Donald Tusk. Służby obawiają się najgorszego, dlatego już od kilku dni operują w specjalnych warunkach.

Donald Tusk już następnego dnia po zamachu na Pawła Adamowicza przybył do Gdańska, by go pożegnać. Tragedia jest dla Przewodniczącego Rady Europejskiej wielkim ciosem, ponieważ Paweł Adamowicz był jego przyjacielem i prezydentem rodzinnego miasta. Z racji przybycia szefa RE do Polski i zapowiedzianej obecności m.in. Andrzeja Dudy Służba Ochrony Państwa wprowadziła wyższy stopień reagowania "alpha", który daje mundurowym większe pole manewru, długą broń i kamizelki kuloodporne, a osobom strzeżonym zwiększoną ochronę.

Zważywszy na to, że Tusk otrzymywał wcześniej pogróżki, a służby za wszelką cenę pragną uniknąć kolejnego zamachu, były premier otrzyma ochronę porównywalną z Prezesem Rady Ministrów i Prezydentem RP. Najbliższe dni będą wielkim sprawdzianem dla krytykowanej do tej pory SOP. - Musimy mieć oczy szeroko otwarte i wzmożoną czujność. Wariat z nożem może się pojawić. Nie wiadomo też, czy zamachowiec z Gdańska nie działał na czyjeś polecenie - powiedział w rozmowie z TVN24 informator z SOP.

Donald Tusk pod specjalną ochroną

Odpowiednie organy państwa prowadzą śledztwo ws. czynu dokonanego przez Stefana W. i do póki nie wykluczą, że inne osoby publiczne nie są w niebezpieczeństwie, pozostaną szczególnie czujne. Dlatego właśnie Służba Ochrony Państwa działa obecnie na zwiększonych obrotach. Z racji wprowadzenia stanu gotowości "alpha" funkcjonariuszom cofnięto urlopy i odwołano dni wolne. Wszyscy obowiązkowo muszą być pod telefonem, gotowi do wyruszenia na służbę, gdy tylko zaistnieje taka potrzeba. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM Od pięciu dni niemal cały aparat państwa skupia się na sprawie mordu na Pawle Adamowiczu i obecna sytuacja w SOP jest tylko jednym z tego efektów. Śledztwo w tym zakresie szefowi MSWiA osobiście polecił premier Mateusz Morawiecki. Także Zbigniew Ziobro Prokurator Generalny i szef Ministerstwa Sprawiedliwości polecił przeprowadzenie śledztwa swojemu zastępcy.

Jutro odbędzie się pogrzeb Pawła Adamowicza

Trumna z ciałem Pawła Adamowicza od wczoraj od godziny 17:00 znajduje się w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, w którym ma pozostać przez 24 godziny. Po jej zabraniu z ECS ruszy wraz z pochodem do Bazyliki Mariackiej, gdzie zostanie umieszczona na kolejną dobę. Później ciało prezydenta Gdańska zostanie skremowane i powróci do Bazyliki, gdzie zostanie złożone w krypcie. Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia około godziny 14:00. Miał 53 lata. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. To koniec pewnej epoki. Owsiak oficjalnie odszedł z WOŚP, wiemy, co się z nim stanie
  2. Paweł Adamowicz był wyjątkowym prezydentem. Wzruszające zdjęcia pokazują, jak żył
  3. Jarosław Kaczyński na pogrzebie Adamowicza? Podano listę gości
  4. Gdzie mieszka Agnieszka Chylińska? Jej dom jest zachwycający
  5. Gdzie mieszka Agnieszka Chylińska? Jej dom jest zachwycający
  6. Ile dzieci ma Katarzyna Figura? Jej córki mają najoryginalniejsze imiona w Polsce!
  źródło: jastrzabpost.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News