Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump nie przestaje wywoływać kontrowersji, które już wcześniej zagwarantowały mu mocną pozycję w sondażach, jak również tłumy nienawidzących go Amerykanów.

Tym razem Trump kupił 3,5 tysięcy kopii swojej własnej książki o tytule Crippled America: How To Make America Great Again. Wydał na nie 55 tysięcy dolarów, a wszystko po to, żeby książka trafiła na listę bestsellerów.

Sama ta sytuacja jest co najmniej kontrowersyjna, a jeszcze ciekawiej robi się, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że Trump wydał pieniądze z… własnego komitetu wyborczego, za co może grozić mu kara.

Oczywiście sam zakup własnych książek – nawet z pieniędzy komitetu – nie jest w Ameryce nielegalny. Chodzi tu o co innego. Otóż według podpisanej z wydawcą umowy, Trumpowi należą się odpowiednie tantiemy za zdobycie pozycji na liście bestsellerów. To jest już nielegalne, gdyż według amerykańskiego prawa nie można używać środków z komitetu wyborczego do odniesienia prywatnych korzyści finansowych.

źródło: cnbc

...

Zobacz również