Trump zaskoczył. Jest reakcja chińskiej giełdy

Trump zaskoczył. Jest reakcja chińskiej giełdy Źródło: wikipedia

Donald Trump ujawnił decyzje dotycząca Chin. Zamieścił ją na Twitterze. Reakcja Chińskiej giełdy już się pojawiła. Szokujące notowania wielkich spółek.

Donald Trump nałożył cła na wybrane towary importowane z Chin. Ponad 10 miesięcy temu prezydent Stanów Zjednoczonych nałożył cło w wysokości 10%. W ogólnym rozrachunku akcja ta kosztowała Chiny ponad 200 mld dolarów rocznie. Teraz wyraźnie widać konsekwencje tej decyzji na giełdzie.

Donald Trump zaskoczył. Jest reakcja chińskiej giełdy

Jednakże Donald Trump sygnalizował, że te wartości mogą wzrosnąć do ponad 25%. Ponadto Waszyngton wdrożył karne 25% cła na chińskie towary warte 50 miliardów dolarów rocznie. Groźby prezydenta stały się rzeczywistością. Zmiany w sprawach handlowych tych dwóch mocarstw mają wejść w życie już 10 maja br.

Stany Zjednoczone chcą w ten sposób wymusić na Chinach zmianę ich dotychczasowej polityki handlowej, w tym rezygnacji z wymuszania transferów technologicznych oraz dotowania ich rodzimego sektora zajmującego technologią, a także do pewnej obligacji z ich strony, aby zapewnić większą ochronę praw własności intelektualnej. 

Jak donoszą agencje informacyjne, decyzja Donalda Trumpa jest szokująca o tyle, że administracja amerykanów ze względu na postępy w pertraktacjach, odłożyła wcześniej zapowiedzianą na 2 marca podwyżkę ceł z 10 na 25% na chińskie towary o wartości ponad 200 mld dolarów rocznie.

Odpowiedź chińskiej giełdy

Wartość indeksu Shanghai Composite (SSCEOMP) w poniedziałek o świcie spada o ponad 5 procent. Odnotowano również spadek waluty juana do dolara o ponad 0,7 procent i zdaniem specjalistów jest to jasna reakcja na to, co zrobił Trump.

Zrzeszający największe spółki z Hong Kongu indeks Hang Seng spadał o ponad 3%, a ChiNext - nazywany chińskim NASDAQ, indeksujący spółki zajmujące się sektorem technologicznym - odnotował spadek aż o ponad 8 punktów procentowych. Nie obyło się też bez spadku kryptowalut - największe traciły po 1,7-1,8 procent (ethereum, ripple czy bitcoin).

Źródło: Buisnessinsider

Następny artykuł