Domowa medycyna może nie zadziałać
Pixabay / geralt
Monika Majko - 30 Stycznia 2020

Uwaga na zespół eksplodującej głowy. Mało kto wie, że go ma, a konsekwencje mogą być opłakane

Domowa medycyna może nie poradzić sobie z objawami zespołu eksplodującej głowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że może cierpieć na tę niebezpieczną chorobę.

Domowa medycyna może nie dać rady wyleczyć uciążliwych objawów zespołu eksplodującej głowy. Szacuje się, że na to schorzenie cierpi co dziesiąta osoba, niewiele pacjentów zdaje sobie jednak sprawę z tego, czego doświadczają. Nieleczone objawy mogą być niebezpieczne.

Domowa medycyna nie pomoże, warto wybrać się do lekarza

Pierwsze wzmianki o zespole eksplodującej głowy pojawiły się w 1876 r., opisał go amerykański neurolog Silas Weir Mitchell. Lekarz zajmował się przypadkiem dwóch mężczyzn, którzy skarżyli się na dziwne dolegliwości przed snem. Przez zasypianiem, w ich głowach pojawiały się wyładowania sensoryczne, podobne do eksplozji. W opisie schorzenia z 1920 r. użyto sformułowania "trzaskanie w mózgu". Aktualna nazwa pojawiła się dopiero w 1988 r., w artykule na łamach magazynu "Lancet".

Disco afera DawidaMiarka się przebrała, fani odwracają się od zespołu. Lider "Pięknych i młodych" oszukał wszystkich w sprawie dziecka?Czytaj dalej

Zespół eksplodującej głowy to szereg omamów słuchowych, pojawiających się u pacjentów w trakcie zasypiania lub wybudzania się. Najczęściej dźwięki te są opisywane jako strzały, wybuch bomby lub uderzenie w głowę czy porażenie prądem podobne do uderzenia pioruna. W niektórych przypadkach towarzyszą im również halucynacje wzrokowe, przypominające rozbłyski. Objawy wzbudzają u cierpiących na tę chorobę lęk, dlatego mogą towarzyszyć im również pochodne stresu tj. uderzenia gorąca, przyśpieszone bicie serca, potliwość czy nawet uczucie lekkiego bólu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Disco poloSą zdjęcia, Marcin Miller z Boys już dłużej nie może ukrywać prawdy. Wielu fanom opadły szczękiCzytaj dalej

Badacze szacują, że na to schorzenie cierpi co dziesiąta osoba, częściej dotyka ono kobiety niż mężczyzn. Chorzy często boją się zasypiać, co prowadzi do zmęczenia, rozkojarzenia i osłabienia organizmu. Objawy nie zawsze występują jednorazowo, w niektórych przypadkach stwierdzono występowanie "eksplozji" nawet kilka razy w ciągu jednej nocy.

Halucynacje słuchowe mogą być wyjątkowo uciążliwe

Czynniki wywołujące chorobę nie są jasne. Istnieje kilka hipotez, jednak żadna z nich nie została jednoznacznie potwierdzona. Lekarze wskazują, że schorzenie może mieć swoją przyczynę w dysfunkcjach tworu siatkowatego, który reguluje sen i stan czuwania. Rozpatrują również fizyczne zmiany w uchu wewnętrznym czy mikrowylewy w korze skroniowej mózgu.

Dzisiaj grzeje:

1. Policjanci zabrali autostopowicza z pobocza. Chwilę później na jaw wyszła niewiarygodna prawda, trafił za kraty
2. Nie udało się, choroba jednak postawiła na swoim i odebrała życie. Media przekazały smutne informacje o śmierci polskiego muzyka

Choć wiele pacjentów boi się wybrać z nietypowymi objawami do lekarza, warto zasięgnąć porady specjalisty. W walce z uciążliwymi objawami zaleca się zmianę trybu życia, zadbanie o higienę snu i równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Przydatne mogą się okazać również techniki relaksacyjne, by redukować stres i wyćwiczyć rozluźnianie mięśni. Jeśli jednak domowe sposoby zawiodą, lekarz może przepisać choremu leki przeciwdepresyjne.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polka wróciła z Wuhan. Wyjawiła długo ukrywaną prawdę, nagle zaczęła mówić o chińskiej żywności
  2. Trzynastki już niebawem. Jest dokładna data wypłat
  3. Najsłynniejsza polska zakonnica wyznaje prawdę o księżach. "Łajdaki i pedofile"
  4. Zdjęcie Dagmary zelektryzowało fanów. Pokazała się z wyjątkowym mężczyzną, wiemy kim jest
  5. Nie żyje uwielbiana gwiazda The Voice. Tragiczna, bolesna śmierć

KobietaWażyła ponad 300 kilogramów, wszyscy się z niej śmiali. Dzisiaj kobiety jej zazdroszczą, a mężczyźni do niej wzdychająCzytaj dalej

źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News