Z ostatniej chwili: Nie żyje legenda polskiej muzyki. Przegrał z rakiem

Z ostatniej chwili: Nie żyje legenda polskiej muzyki. Przegrał z rakiem

To dramatyczna wiadomość z ostatniej chwili. Śmierć legendarnego polskiego muzyka wstrząsnęła całą branżą. Artysta był nieprzeciętny i wyróżniał się na tle innych. Od lat zmagał się z chorobą nowotworową. Przegrał tę walkę w bardzo młodym wieku.

Dominik Połoński był legendarnym polskim wiolonczelistą klasycznym. Był też ponad miarę wyjątkowym człowiekiem. Od 2004 roku zmagał się z nowotworem mózgu. Wówczas wykryto u niego glejaka gwiaździstego Musiał przejść kilka operacji, a w pewnym momencie okazało się, że do końca życia musi poruszać się na wózku. Z powodu częściowego paraliżu był jedynym wiolonczelistą, który na swoim instrumencie grał tylko jedną, prawą ręką.

Dominik Połoński nie żyje. Przegrał z rakiem

Artysta mógł liczyć na pomoc swoich przyjaciół. Występował na licznych scenach całego świata wykonując utwory komponowane specjalnie dla niego przez m.in. Artura Zagajewskiego, Sławomira Kaczorowskiego, Olgę Hans i Sławomira Zamuszkę. Po informacji o raku i rozpoczęciu leczenia na 5 lat zniknął ze sceny. Powrócił na nią triumfalnie w 2009 roku. Występował w największych salach koncertowych na świecie. Dominik Połoński był nie tylko wybitnym artystą i wiolonczelistą, ale także naukowcem i pedagogiem. Pełnił funkcję adiunkta na dwóch krajowych akademiach muzycznych - w Krakowie i w Łodzi. Sam ukończył tę drugą w klasie prof. S. Firleja. Na swoim koncie miał także ukończenie jednej z najlepszych uczelni muzycznych na świecie - Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Tam uczęszczał do klasy wiolonczeli Natalii Szachowskiej, którą wizytował Mścisław Rostropowicz. Wiolonczelista miał niemałe osiągnięcia w licznych konkursach i festiwalach muzyki poważnej. Występował i zdobywał nagrody m.in na Konkursie im. D. Danczowskiego, Konkursie Yamaha Music Foundation of Europe, Międzynarodowym Konkursie im. A. Tansmana w Łodzi czy Konkursie im. W. Lutosławskiego w Warszawie Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Doda w okropnej żałobie. Śmierć zabrała jej najbliższą rodzinę
  2. Nie żyje polski bramkarz. Zmarł przed meczem swojej drużyny
  3. Koszmarna śmierć w domu Morawieckich. Premier o tym nie mówił
  4. Nocne życie stolicy. Bulwary to nie wszystko
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News