Dom opieki
publicdomainpictures.net / CC0 Public Domain / Circe Denyer
Klaudia Bochenek - 11 Kwietnia 2020

Dramat w domu opieki, nikt nie chce się nimi zająć. Personel medyczny podjął decyzję, która wielu oburza

Dom opieki stał się obiektem zainteresowania prokuratury oraz wojewody. Nikt nie chce zająć się podopiecznymi, starsi ludzie są pozostawieni sami sobie.

Dom opiekiw Warszawie nie jest jedynym, w którym pojawił się koronawirus. W całym kraju odnotowano kilkadziesiąt takich przypadków. Jednak decyzja personelu z tej konkretnej placówki oburza.

Dom opieki w dramatycznej sytuacji. Jedna pielęgniarka, jeden kombinezon

W Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy ul. Bobrowieckiej 9 w Warszawie przebywa ponad 50 osób obłożnie chorych. Kiedy okazało się, że część z podopiecznych jest zakażona koronawirusem, personel medyczny po prostu opuścił placówkę. Sytuacja jest patowa, ponieważ coraz więcej osób ma objawy sugerujące COVID-19, seniorzy zarażają siebie nawzajem. Początkowo wszystkimi opiekowała się dyrektorka ośrodka, jednak przebywa teraz na kwarantannie. Do domu opieki oddelegowano pielęgniarkę pracującą w kompletnie innym miejscu - pod groźbą kary finansowej.

KwarantannaWiele osób było w błędzie? Przebadali, na jaką odległość może roznosić się wirus, nawet lekarze są zaskoczeniCzytaj dalej

Kobieta miała niewiele czasu, by zorientować się, na co cierpią poszczególni pacjenci. Na miejscu pojawił się również lekarz, który pojawi się tam ponownie tuż po Wielkanocy. Pielęgniarka została sama. Ma do pomocy kilka osób, które nie mają jednak uprawnień medycznych - nawet pomiar temperatury pozostaje w jej rękach. Co prawda korzysta ze środków ochronnych, ale ma tylko jeden kombinezon. Woli go trzymać "na zaś".

W sprawę zaangażowano prokuraturę

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak zrobić maseczkęJak zrobić filtr do maseczki? Większość z nas ma go w domuCzytaj dalej

Wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł, kiedy dowiedział się o sytuacji w warszawskim ośrodku, natychmiast zawiadomił prokuraturę. Według niego decyzja personelu o opuszczeniu domu opieki przede wszystkim naraziła pacjentów na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, ale nie tylko. Personel poza bramą placówki stanowił też ogromne zagrożenie epidemiologiczne - pacjenci byli zakażeni, wirus z łatwością mógł się rozprzestrzeniać dalej.

Dzisiaj grzeje:

1. Andrzej Duda przekazał informacje o nagłej śmierci. Nie żyje bliska mu osoba, wielu Polaków pogrążonych w żałobie
2. ”Królowe życia”: przyjaciel Dagmary trafił do szpitala psychiatrycznego. Kolejny dramat gwiazdy TTV

W związku z brakami kadrowymi wojewoda zarządził również przekazanie do domu opieki środków ochronnych oraz oddelegował do pracy dwie pielęgniarki oraz lekarza. Wiadomo również, że Konstanty Radziwiłł wysłał do placówki też kombinezony, gogle, buty ochronne i inne środki. Rzeczniczka wojewody poinformowała także, że wydano 7 dyspozycji dla personelu medycznego pod groźbą kar finansowych i 5 osób już takie kary otrzymało: 5 tysięcy złotych. Wojewoda mazowiecki zarządził też samorządom terytorialnym, aby natychmiastowym wparciem (środki ochrony, personel medyczny) obejmować Domy Pomocy Społecznej z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się COVID-19.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Liczba ofiar wirusa SARS-CoV-2 przekroczyła już 100 tysięcy. Niepokojące dane Uniwersytetu Hopkinsa
  2. Anna Lewandowska zdradziła swój wielkanocny sekret. Przepis na mazurka, który rozpływa się w ustach
  3. Najsmutniejsza Wielka Sobota w Polsce. Liczba zakażonych i zgonów wystrzeliła, są najnowsze dane
  4. 20-latek nie miał żadnych szans, dwie osoby walczą w szpitalu. Porażające wiadomości z polskiej miejscowości
  5. W mikrofalówce ugotujesz ziemniaki w 3 minuty. Wystarczy pamiętać o jednej ważnej rzeczy
  6. Rolnicy wylewają całe cysterny mleka na pole. Druzgoczące zdjęcia obiegają światowe media

Ślub metamorfozaSchudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda. Spektakularna przemianaCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News