Często pracujesz w ogrodzie lub na działce? Lepiej uważać, konsekwencje mogą być opłakane

Często pracujesz w ogrodzie lub na działce? Lepiej uważać, konsekwencje mogą być opłakane Źródło: Freepik

Dom jest ostoją każdego człowieka. Nie ma miejsca, w którym wypoczywałoby się w bardziej komfortowy sposób. Własny kąt zachęca zarówno do czytania książek, wypoczywania przed telewizorem, jak i do aktywności poza czterema ścianami. Lato jest czasem, w którym zapaleni ogrodnicy spędzają wiele godzin dziennie w przydomowych ogródkach. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, do jak opłakanych konsekwencji może to doprowadzić.

Praca na działce lub w ogrodzie, choć spokojna i relaksująca, może być źródłem śmiertelnego niebezpieczeństwa. Zapominanie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zachowaniu ostrożności może skończyć się nawet śmiercią. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że do tragedii może doprowadzić kontakt z niepozorną bakterią. W grupie szczególnego ryzyka są seniorzy, którzy ukończyli sześćdziesiąty rok życia. Profilaktyczna wizyta u lekarza przed pracami w ogrodzie jest świetnym pomysłem.

Dom nie jest tak bezpieczny, jak mogłoby się wydawać

Tężec jest częstym powikłaniem po skaleczeniu lub zranieniu - zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Jest chorobą zakaźną, ale niezaraźliwą. Przyczyną tężca jest zakażenie beztlenową bakterią Clostridium tetani, która przedostając się wgłąb rany blokuje neuroprzekaźniki, co wpływa na napięcie mięśni szkieletowych. Ryzyko zakażenia wzrasta, kiedy rana jest głęboka, szarpana, wystąpiło poparzenie, odmrożenie lub powstała na skutek ugryzienia zwierzęcia. Niebezpieczne są również skaleczenia spowodowane przez drzazgi, szkło oraz takie, które uległy zabrudzeniu bądź nie zostały szybko odkażone. Okres wylęgania tężca wynosi od dwóch dni do nawet dwóch tygodni.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby, które spędzają wolny czas, pielęgnując ogród, zagonki warzywne, działkowcy, rolnicy i miłośnicy aktywnego odpoczynku. Każda z tych czynności wiąże się z dużym ryzykiem skaleczenia, które może prowadzić do zakażenia. Nie bez znaczenia jest także kontakt z ziemią, w której pracujemy. Zabrudzenie rany może mieć tragiczne skutki. Szczególną ostrożność powinny zachować także osoby, które pracują ze zwierzętami. Konie są naturalnym nosicielem bakterii wywołujących tę groźną chorobę. 

Dzisiaj grzeje: 1. Rodzina Jerzego Stuhra wystosowała pilny apel do wszystkich Polaków. Ciężko powstrzymać łzy

2. Tragiczny finał wesela. Nie żyje panna młoda, zginęła na skutek fatalnej pomyłki

Do typowych objawów tężca należą: zaburzenia czucia, przeczulica w okolicach rany, bóle głowy, niepokój i uczucie napięcia różnych grup mięśniowych. Choroba w pierwszej kolejności atakuje nogi, tułów i brzuch. W późniejszych stadiach można zaobserwować utratę władzy nad mięśniami twarzy, szyi i karku, a także trudności w przełykaniu. Niestety, tężec może mieć bardzo ciężki przebieg i zakończyć się śmiercią pacjenta. Leczenie opiera się na zachowaniach zapobiegawczych i antybiotykoterapii. Ze względu na powszechność i wysoką śmiertelność dobrym pomysłem jest profilaktyczne zaszczepienie przeciwko tej chorobie. W Polsce powszechne szczepienia obowiązują od od 1962 roku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polskie media podają dalej dramatyczne wieści. Nie żyje były trener Kadry Narodowej, fani polskiego sportu w żałobie
  2. Wywołują niewiarygodne skutki uboczne. Niestety, kupujemy je i jemy każdego dnia
  3. Najnowsza moda weselna doprowadza teściów do szału. Nie wierzą, co robią panowie młodzi
  4. Były detektyw Krzysztof R. usłyszał zarzuty. Wiemy, o co jest oskarżony
  5. Klienci supermarketu spojrzeli na banany i zamarli, ale nie przez pająka ani węża. W kiściach czaiło się inne zwierzę
  6. Karol Strasburger nie miał pojęcia, co dużo młodsza żona robi za jego plecami. Nagle wszyscy się dowiedzieli

Źródło: Medonet/Twoje Zdrowie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News