doktor Grzesiowski pierwsze szczepienia
Pixabay.com, autor: HVesna
Joanna Szwalikowska - 27 Grudnia 2020

Doktor Grzesiowski skomentował pierwsze szczepienia w Polsce

Doktor Grzesiowski jasno wypowiedział się na temat pierwszych szczepień w Polsce. Specjalista miał dość krytyczne zdanie na temat dzisiejszych wydarzeń. Bez ogródek wyznał, co sądzi na ten temat oraz czy medialne szczepienia w jakikolwiek sposób wpłyną na Polaków oraz ich podejście do szczepień.

Doktor Grzesiowski to immunolog, specjalista w dziedzinie terapii zakażeń oraz ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. Lekarz wielokrotnie wypowiadał się w mediach na temat epidemii koronawirusa czy obostrzeń wprowadzanych przez rząd. Tym razem zabrał głos w sprawie szczepień, które dziś rozpoczęły się w Polsce. 

Doktor Grzesiowski wypowiedział się na temat pierwszych szczepień przeciwko koronawirusowi w Polsce

W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie rozpoczęły się pierwsze szczepienia w Polsce przeciwko COVID-19. Podobnie, jak w innych krajach, szczepienie pierwszych osób miało charakter medialny, w związku z czym wszyscy mieliśmy okazję obserwować ten ważny moment. 

Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka szpitala, została zaszczepiona jako pierwsza w Polsce przez doktora Artura Zaczyńskiego. Kobieta była z tego bardzo dumna. Chwilę później apelowała do wszystkich Polaków o to, aby poszli w jej ślady, przekonując, że tylko w ten sposób mamy możliwość pokonania epidemii. 

Z ostatniej chwili: Premier Morawiecki właśnie przekazał wiadomość i zaapelował do Polaków. Niespodziewane informacjeZ ostatniej chwili: Premier Morawiecki właśnie przekazał wiadomość i zaapelował do Polaków. Niespodziewane informacjeCzytaj dalej

Redakcja portalu „Wirtualna Polska” postanowiła zapytać o komentarz w sprawie doktora Pawła Grzesiowskiego. Jak zapatruje się on na medialność całego wydarzenia oraz czy uważa, że w jakikolwiek sposób wpłynie to na decyzję Polaków odnośnie szczepień? 

- Nie sądzę, żeby niedzielne wydarzenie miało jakiś wpływ na decyzje Polaków o szczepieniach. Traktuję to bardziej w kategoriach symbolicznych. Wizerunkowo nie było to szczególnie zachęcające. Ci, którzy są za szczepieniami, nie potrzebują takich argumentów. A tych, którzy są przeciw, takie obrazki nie przekonają. Najważniejsza jest praca u podstaw. Wyjaśnianie wątpliwości, zachęcanie ludzi poprzez objaśnianie i tłumaczenie. Personel medyczny trzeba także informować, bo musi dać innym przykład. My musimy myśleć o pacjentach. Szczególnie od 15 stycznia, kiedy ruszą masowe szczepienia - wypowiedział się Grzesiowski w rozmowie z „Wirtualną Polską”. 

Zdaniem lekarza, szczepienie przed kamerami nie spowoduje, że węszący podstęp Polacy, zmienią zdanie odnośnie szczepień. Wystarczy zresztą spojrzeć na komentarze internautów, którzy przekonują, że dzisiejsze szczepienia nie były prawdziwe, a w fiolkach znajdowała się np. inna substancja, choć mieli okazję obserwować całe wydarzenie na żywo. 

- Wolałbym, żeby pierwszego dnia, zamiast dyrekcji szpitala zaszczepiono personel Domu Pomocy Społecznej, albo pielęgniarkę i lekarza z oddziału intensywnej terapii szpitala COVID-owego. Mam wątpliwości, czy powinniśmy robić szczepienia przed kamerami. Pomijam fakt, że różnie mogło to wypaść, bo podczas takiego szczepienia jest ogromny stres. Nie powinniśmy promować samego zastrzyku, ale wiedzę o szczepieniach, o tym, co nam to daje - przekonywał Grzesiowski. 

Lekarz uważa, że przede wszystkim powinniśmy skupić się na edukowaniu w zakresie szczepień. Dodatkowo, jego zdaniem, zaszczepione osoby powinny zdać relację z tego, jak się czują za kilka dni, a także poinformować o ewentualnych skutkach ubocznych, z jakimi się zmagali. 

- Powinniśmy na każdym kroku podkreślać, że jest to produkt, który ma szansę zmienić historię świata. Jesteśmy teraz, jako ludzkość, na totalnym zakręcie z powodu pandemii, wszystko się wali. A tu, w ciągu roku od odkrycia wirusa, opracowaliśmy szczepionkę, która ma 95 procent skuteczności i jest bezpłatna dla wszystkich chętnych- podsumował dr Paweł Grzesiowski. 

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Prowadził Prowadził "Dziennik Telewizyjny", niewiarygodne, co się z nim dzisiaj dzieje. Grzegorz Woźniak był legendąCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News