Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Pixabay
Oktawian Góral - 25 Maja 2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Poznajemy szczegóły

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 25 maja, to temat, który pojawia się na ustach wielu Polaków. Wiemy, co z pieniędzmi po tej dacie. Rząd zapowiedział, że zasiłek będzie przedłużony. Jednak nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać. Są pewne warunki. Sprawdzamy, co z pieniędzmi za opiekę na dziećmi. Komu przysługują, a kto nie będzie mógł z nich skorzystać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to część socjalnego wsparcia obywateli w dobie pandemii koronawirusa. Został on wprowadzony, aby zrekompensować rodzicom, którzy nie mogli posłać swoich dzieci do szkół, wolne w pracy. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał być przyznawany do 25 maja. Część rodziców będzie mogła skorzystać z niego także później.

pieniądze emeryci rządRząd wprowadza zmiany, które uderzają w emerytów. Wielu straci tysiące złotychCzytaj dalej

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przyznawany także po 25 maja - taka informacja została przekazana w rządowym rozporządzeniu. W dokumencie określono warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby starać się o finansowe wsparcie od państwa.

Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest rodzicom, którzy opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi do 18. roku życia. Dziecko musi legitymować się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Zasiłek wypłacany jest także dzieciom z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz niepełnosprawnym dorosłym.

W związku z pandemią koronawirusa oraz zamknięciem szkół, przedszkoli i żłobków, rząd w tarczy antykryzysowej wprowadził możliwość ubiegania się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicom, którzy w związku z zamknięciem placówek oświatowych nie mogą zapewnić swoim pociechom innej opieki i muszą brać wolne w pracy. Dodatkowy zasiłek miał być wypłacany do 24 maja. Teraz jednak wiemy, że szkoły nie zostaną otwarte 25 maja.

Dodatkowy zasiłek w czerwcu

Według rządowego rozporządzenia dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie nadal przysługiwał. Jego wypłacanie zostało przedłużone do 14 czerwca. Trzeba jednak trzeba będzie spełnić odpowiednie warunki. Zmieniają się one, ponieważ żłobki i przedszkola zostały już otwarte.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

PogrzebJak wygląda pogrzeb zmarłego z koronawirusem? Pan Maciej ujawnił porażający opis procedurCzytaj dalej

Decyzją Rady Ministrów zasiłek będzie przysługiwał nawet na dzieci w wieku żłobkowym lub przedszkolnym. Jest jednak warunek - żłobek lub przedszkole musi oświadczyć, że w nowym reżimie sanitarnym nie jest w stanie zapewnić opieki wszystkim dzieciom. Zasiłek opiekuńczy przysługuje także rodzicom, którzy w wyniku obaw związanych z koronawirusem sami decydują, że nie poślą dzieci do żłobków lub przedszkoli.

Dzisiaj grzeje:
1. Błąd w liczeniu zakażonych w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało prawdziwą liczb

2. Już od dziś. Ministerstwo wydało wytyczne, zniesiono kolejne obostrzenie

Dodatkowy zasiłek przysługuje w kwocie 80% wynagrodzenia. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek chorobowy, należy za pośrednictwem pracodawcy złożyć odpowiedni wniosek. Można go pobrać ze strony ZUS-u. Należy pamiętać, że nie zmieniają się zasady przyznawania zasiłku. To znaczy, że przysługuje on obojgu rodzicom, pod warunkiem, że żaden z nich nie jest w stanie zapewnić opieki. Zasiłek nie przysługuje, gdy któryś z rodziców jest bezrobotny lub na urlopie wychowawczym lub rodzicielskim.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Na raka prostaty co roku umiera 5 tysięcy Polaków. 40-latek o swojej chorobie dowiedział się przez przypadek
  2. Kochany przez miliony sportowiec zgotował piekło swojej żonie. Bił ją na oczach małego synka
  3. Media przekazały bardzo złe wieści. Chodzi o Agnieszkę Chylińską
  4. Zauważyła czarny worek na poboczu drogi. Zajrzała do środka i nogi się pod nią ugięły, od razu wyciągnęła telefon
  5. Jak długo zostaniemy w maseczkach? Szumowski wygadał się w programie na żywo, ogromne zaskoczenie
  6. Wyborna wiadomość dla mieszkańców polskiej miejscowości. Prezydent miasta znosi uciążliwą opłatę, żeby wesprzeć lokalnych handlarzy i kupców

zdjęcie swojej dziewczynieZrobił zdjęcie swojej dziewczynie, nie mógł przewidzieć konsekwencji. Stała się niewiarygodna rzeczCzytaj dalej

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News