Jak wiadomo, Unia Europejska zdecydowała się na zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy. Mogą oni więc swobodnie poruszać się po strefie Schengen po spełnieniu kilku warunków. Chociaż wydaje się to nie mieć związku z finansami Polaków, może mieć naprawdę ogromny. Szczególnie jeśli ukraińscy pracownicy zdecydują się opuścić nasz kraj i zatrudnić się na zachodzie Europy.

W Polsce pracuje według szacunków nawet 800 tys. obywateli Ukrainy. Zazwyczaj są oni zatrudniani w zawodach, na które nie chcą decydować się miejscowi. Według specjalistów wpływają oni pozytywnie na gospodarkę, jednak ich wyjazd do krajów zachodnich może opłacić się polskim pracownikom.

– Większość firm została już zmuszona do podniesienia wynagrodzeń, czyli zwiększenia kosztów, również ze względów regulacyjnych (wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa) i ma nadzieję, że dalsze podwyżki nie będą potrzebne. Wydaje się, że takie podejście wynika z trwającego od 25 lat rynku pracodawcy i przyzwyczajenia, że pracowników zawsze można znaleźć. Z powodu malejącego współczynnika bezrobocia trudno spodziewać się stabilizacji wynagrodzeń. Przeciwnie, w kolejnych kwartałach oczekujemy coraz szybszego wzrostu – powiedział Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan. Zapewnił on, że jeżeli Ukraińcy zwolnią miejsca pracy w Polsce, a urzędy pracy będą odpowiednio szkoliły potencjalnych pracowników, wciąż dochodziło będzie do podwyżek, a bezrobocie może wciąż skutecznie maleć.

...

Zobacz również