Ludobójstwo, jakie dokonało się na Żydach podczas II Wojny Światowej to straszna, czarna karta historii świata. Choć Polacy także mieli w mordzie swój udział, największy ciężar odpowiedzialności należy do Niemców. Mało kto wie jednak, że Ukraińcy także mają się czego wstydzić i trudno im się do tego przyznać.

Niemieckie Einsatzgruppen, które siały spustoszenie na zajmowanych przez Wehrmacht terenach, na ogromną skalę mordowały Żydów. Największe wsparcie otrzymały od OUN UPA, które w nazistach widziało wyzwolicieli i sojuszników. Dzięki pomocy ze strony ukraińskich grup bojowych, na Ukrainie wymordowano tłumy ludzi. Już wcześniej jednak w tych rejonach antysemityzm miał się bardzo dobrze.

Powstanie Bohdana Chmielnickiego z lat 1648-1652 było wstępem do upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dla Ukraińców to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii. Mało kto wie, że kozacy z Siczy w jego trakcie wymordowali 100 tys. Żydów. Kolejne antysemickie mordy miały miejsce w połowie XVII wieku. Wówczas sytuację uspakajały wojska carskie i polskie, które pacyfikowały wściekłych ukraińskich chłopów.

Kolejne 100 tys. Żydów zamordowano w latach 1917-1920, kiedy Ukraina próbowała wybić się na wolność. Polityczni ideolodzy, a także duchowni szerzyli ideę antysemityzmu na szeroką skalę. Jak bowiem twierdzili, wymordowanie Żydów jest konieczne dla osiągnięcia wolności. Słuchali ich zwłaszcza chłopi, którzy mordowali Żydów równie brutalnie, jak później OUN UPA Polaków na Wołyniu.

Skąd jednak taka nienawiść? Po części podsycali ją sami carowie, by zdestabilizować sytuację w rejonie, kiedy Ukraińcy mieszkali jeszcze w I Rzeczpospolitej. Po rozbiorach, kiedy Galicja, Wołyń i Podole (najbardziej zaludnione Żydami tereny) znalazły się w Rosji, antysemityzm był hamulcem niepodległości Ukrainy. Żeby chłopi nie myśleli o stworzeniu własnego państwa, straszyło się Żydami. Byli oni bowiem idealnymi wrogami dla Ukraińców – bogaci, dobrze dogadywali się z Polakami, byli innego wyznania. W oczach prostych chłopów jawili się jako kasta, która wespół z Polakami odpowiada za nędzę, w jakiej Ukraińcy żyli.

źródło: msn.com

...

Zobacz również

Zobacz również