Około siedmiu milionów egzemplarzy książki, której tytuł przetłumaczyć można jako „Sztuka judo – od zabawy do mistrzostwa” trafi wkrótce do rosyjskich szkół. Co ciekawe, jednym z autorów dzieła jest prezydent Rosji – Władimir Putin.

Oprócz obecnego prezydenta wśród autorów książki znaleźli się Arkadij Rotenberg – biznesmen i członek Międzynarodowej Federacji Judo, Dmitrij Czernych – wiceprezydent Rosyjskiej Federacji Judo oraz zdobywca nagrody Mistrza Sportu Federacji Rosyjskiej – Andriej Lewickij.

Podręcznik składa się z dwóch części. W pierwszej z nich autorzy przybliżają czytelnikowi historię judo. Druga część przedstawia 90 ćwiczeń treningowych, które mogą być wykorzystane zarówno przez trenerów, jak i początkujących sportowców.

Władimir Putin trenuje wschodnie sztuki walki od 11. roku życia. W roku 2010 otrzymał tytuł „doktora”, jest to najwyższy stopień przyznawany przez japońskie szkoły walki. W 2011 roku polityk otrzymał mistrzowski, ósmy dan w karate Kyokushin, a w roku 2013 mistrzowski, dziewiąty dan, w taekwondo. Putin trenuje oprócz tego sambo – system walki, którym posługują się m.in. żołnierze rosyjskiego specnazu.

W roku 2015 w rosyjskich szkołach uczyło się około 13,5 miliona uczniów.

Józef Gawron, źródło: lenta.ru

 

...

Zobacz również