To najwyższy czas, aby spojrzeć na datę ważności swojego dowodu. W sumie 8 mln Polaków będzie musiało wymienić w tym roku najważniejszy, poświadczający tożsamość dokument. Część z nich powinna zrobić to już 14 czerwca.

Od początku tego roku wnioski o nowy dowód złożyło już 5 mln. Polaków. Tylko w tym miesiącu data ważności dokumentu kończy się 356 tys. z nas. Na szczęście, Ministerstwo Cyfryzacji wyszło z inicjatywą, która usprawnia i ułatwia jego wymianę.

Nowa wersja elektronicznego wniosku o wydanie dowodu osobistego jest już dostępna w sieci. Należy tylko wejść na stronę obywatel.gov.pl i zalogować się Profilem Zaufanym. W ten sposób możemy złożyć wniosek o nowy dowód. Można go aktywować zdalnie, wykorzystując bankowość elektroniczną.

W formularzu, który pojawi się na stronie, należy podać powód złożenia wniosku, wskazać urząd i załączyć zdjęcie.

Jedynym utrudnieniem w systemie jest fakt, iż nie wszystkie banki pozwalają na opłacanie wniosku drogą elektroniczną. Bez wychodzenia z domu wniosek złożyć mogą klienci KO BP, Inteligo, Pekao, ING Banku Śląskiego, Banku Millennium oraz użytkownicy platformy Envelo.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że od 2019 roku wprowadzone zostaną dowody z z warstwą elektroniczną. Dokument w wersji z chipem funkcjonuje już w niemal we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nowe dowody osobiste otrzyma 31 mln Polaków.

 

...

Zobacz również

Zobacz również