Planowane przez ekipę rządzącą zmiany w Kodeksie pracy z pewnością spodobają się większości pracowników w Polsce. Planowane przez PiS reformy w prawie, zdaniem rządu, mają „uzdrowić” polski rynek pracy. 

Zmiany mają dotyczyć długości urlopów, a także wprowadzenia nowego typu wprowadzenia nowego typu umów, które zastąpią śmieciówki.

Dłuższe urlopy i koniec śmieciówek?

Dziś, w zależności od stażu, dziś pracownikom przysługuje od 20 do 26 dni urlopu. Według zapowiadanych zmian, wszyscy mieliby 26 dni w roku do wykorzystania. Zmianie uległaby również zasada kumulacji zaległego urlopu, która zostałaby zawieszona przez nowe prawo.

– Nasza propozycja zakłada, że ma on (urlop – przyp. red.) być udzielony w roku kalendarzowym, za który przysługuje – tłumaczy prof. Arkadiusz Sobczyk, przewodniczący zespołu opracowującego projekt nowego Kodeksu pracy.

Kwestia nowej umowy, która ma zastąpić śmieciówki jest wciąż otwarta i jak dotąd nie wiadomo, jakie będą dokładne zasady jej funkcjonowania. Podczas gdy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że zgodzi się na zmiany w urlopach, sprawa nowych umów „nie jest jeszcze przesądzona”.

Źródło: fakt.pl

Oto najbogatsze i najbiedniejsze województwa! Przepaść między pierwszym miejscem a resztą PORAŻA

Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!

...

Zobacz również