Absurdalny pomysł komisji kodyfikacyjnej prawa pracy wywołał powszechne oburzenie. Jej przedstawiciele domagają się końca urlopów w długie weekendy i zaprzestania ich dzielenia.

Jeżeli politycy przyjmą pozytywnie projekt nowego prawa pracy, będziemy mogli raz na zawsze pożegnać się z długimi urlopami. W studio money.pl gościła Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca komisji kodyfikacyjnej prawa pracy.

– Nie ma elastyczności (…) Urlop jest dla ciebie, ale państwo każe ci odpoczywać. To się liczy – powiedziała Gładoch.

Długi weekend 2018 nie będzie wolny od pracy? Komisja kodyfikacyjna chce zmian w prawie

Długie weekendy staną więc pod znakiem zapytania, ponieważ komisja chce, żeby nie były to dni wolne od pracy, a pracownicy sami mogli decydować o tym, kiedy biorą urlop. Gładoch opowiedziała o tym, że kodeks pracy ogranicza wolność pracowników i wymaga modyfikacji.

– Kodeks w wielu punktach ogranicza także wolność pracownika. Między innymi przez bardzo mocny zakaz konkurencji. Pracodawca będzie mógł zakazać pracownikowi wykonywania jakiejkolwiek pracy u konkurencji – mówiła Gładoch.

– Czyli rozumiem, że np. sprzątaczka, będzie mogła sprzątać tylko w jednej firmie? – zapytał prowadzący.

– Tak. W innej już zakazuje. I (jako pracodawca – przyp. red.) to mogę zrobić zwykłym zarządzeniem albo innym regulaminem. Mało tego mogę pójść jeszcze dalej jako pracodawca i w umowie podpisać z pracownikiem podpisać takie zobowiązanie, że jemu w ogóle nie wolno pracować, całkowicie zabraniam działalności gospodarczej i pracy na innym etacie, „jesteś tylko mój”. To dla mnie jest niezrozumieniem polskiego systemu, dlatego że średnia płaca w Polsce to nie jest 4000 euro, że nie musimy myśleć o tych, którzy muszą dorabiać – tłumaczyła Gładoch.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Katastrofa lotnicza! Ofiary śmiertelne, kraj w żałobie
  2. Koleżanki skakały jej po głowie. Wstrząsające nagranie z polskiej szkoły (video +18)
  3. Polska ZBOJKOTUJE Mundial? Zbigniew Boniek odpowiada PiS
  4. Bajońska suma! Ujawniamy ile Polacy zapłacili za miesięcznice smoleńskie

Czy długie weekendy powinny zostać zlikwidowane?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Kto płaci więcej w Rossmannie: Polak czy Niemiec? Szokujące różnice!


12 cytatów Jana Pawła II, które zmienią twoje spojrzenie na życie

Zobacz również