Każdy z nas musiałby oddać 27 tys. zł. Dług Polski przebił bilion złotych

Każdy z nas musiałby oddać 27 tys. zł. Dług Polski przebił bilion złotych Źródło: .

Dług Polski przekroczył właśnie granicę biliona złotych. To jednak nie koniec - ta ogromna kwota rośnie z każdą chwilą. Już teraz na każdego Polaka przypada szokująca suma blisko 30 tysięcy złotych.

Publiczny dług Polski ostro idzie w górę. W tym momencie na liczniku, który stoi w centrum Warszawy i pokazuje aktualną sumę zadłużenia, widnieje już niewyobrażalna kwota ponad biliona złotych. I stale rośnie. Ten dług trzeba będzie prędzej czy później spłacić.

Gdyby zrobić teraz ogólnokrajową składkę, każdy Polak musiałby przekazać na ten cel ok. 27 tysięcy złotych. To o blisko 3 tys. więcej, niż w 2015 roku - widać na tym przykładzie tempo wzrostu.

Dług Polski przekracza kolejną granicę. Przypomina to Grecję

Zdaniem ekonomistów bilion złotych to i tak zaniżona kwota. Ostrzegają, że realny dług publiczny jest wyższy, niż informuje ministerstwo finansów. Według ich prognoz, jesteśmy świadkami procesu, który doprowadzi w przyszłości do bardzo dużego wzrostu, który będzie ukrywany. Podobnie działo się w Grecji, w której doszło kilka lat temu do ogromnego kryzysu. Jako przykład takiego "ukrywania" podawane jest przejęcie pieniędzy z OFE.

- Proces, który się zaczął, to proces psucia finansów w stylu greckim. Kupowanie głosów, wydawanie pieniędzy – tłumaczy profesor Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC. To właśnie hojne rozdawanie pieniędzy w formie licznych programów socjalnych przez rząd jest, zdaniem polityków związanych z opozycją, przyczyną błyskawicznego wzrostu długu publicznego.

- Oni opierają gospodarkę na konsumpcji – ocenia była wiceminister finansów Izabela Leszcyzna z PO.  - To jest tak jakby budować wielki dom, chcieć mieć sześć sypialni i zapomnieć o fundamentach.

PiS teraz uspokaja, kiedyś ostrzegał

Rząd stara się tonować nastroje i uważa, że nie ma powodów do paniki. Paweł Jurek, rzecznik Ministerstwa Finansów, tłumaczy, że Polska wciąż znajduje się w "bezpiecznych proporcjach" długu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

 - To jest nieco ponad 48 procent w relacji do PKB i te prognozy zakładają, że dług będzie spadał – uspokaja. Kancelaria Prezydenta dodaje, że kraj jest teraz w okresie dynamicznego rozwoju gospodarczego i jednocześnie realizuje ogromne programy społeczne.

Co ciekawe, gdy Prawo i Sprawiedliwość było partią opozycyjną, samo ostrzegało przed przesadnym wydawaniem pieniędzy z budżetu państwa. Greckie analogie pojawiały się w wypowiedziach m.in. Zbigniewa Ziobry.

 – Ta polityka prowadzi bowiem prostym krokiem w kierunku Grecji – oceniał działania Platformy Obywatelskiej w 2013 roku obecny minister sprawiedliwości. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Największa tajemnica Jana Pawła II! Kim byli prawdziwi rodzice Karola Wojtyły?
  2. Emilia Krakowska trafiła DO SZPITALA! Znamy stan zdrowia uwielbianej przez Polaków aktorki
  3. Tomasz Lis przekazał najgorszą wiadomość. Słynny dziennikarz TVP nie żyje
  4. TVN właśnie przekazał nowe niepokojące informacje nt. pożaru wieżowca w centrum Warszawy. Warszawiaków czekają trudne chwile
  5. Monika Zamachowska apeluje do Andrzeja Dudy. Jej mąż potrzebuje pomocy prezydenta
  6. Dramatyczne wieści o uwielbianej bohaterce "Barw Szczęścia". Przerażająca choroba rujnuje jej życie

Źródło: TVN24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News