Dobrze się przyjrzyj, pierwszy objaw widać na dłoniach. Później ból jest nie do zniesienia

Dobrze się przyjrzyj, pierwszy objaw widać na dłoniach. Później ból jest nie do zniesienia Źródło: AveCalvar/Pixabay

Dłonie najczęściej będą się zmieniać pod wpływem zimna. Rozpocznie się od tego, że palce wyraźnie zbledną, dobrze będzie widać różnicę pomiędzy zmianą a zwykłym kolorem skóry. Zauważyłeś coś takiego u siebie? Nie bagatelizuj problemu, następne symptomy mogą pojawić się dopiero za kilka lat.

Dłonie najczęściej jako pierwsze skazują, że mamy do czynienia z objawem Raynauda. Czasami występuje także na stopach, uszach i nosie. Jest wyjątkowo charakterystyczny, nie sposób go przegapić. Nagle dłonie bledną, później sinieją, a na końcu czerwienieją. Jak odróżnić ten objaw od innych przypadków? Pojawia się wyraźna granica, pomiędzy skórą o prawidłowym zabarwieniu a tą, na której doszło do zmiany. 

Dłonie zmienią swój kolor. Groźny objaw Raynauda

Objaw Raynauda może być wyjątkowo groźny. Pojawia się u większości osób chorych na twardzinę układową, nieuleczalną chorobę autoimmunologiczną, podczas której atakowana jest tkanka łączna, co w konsekwencji przynosi postępowe włóknienie skóry i narządów wewnętrznych. Jedynie bardzo wczesne wykrycie choroby może spowolnić przebieg i odrobinę łagodzić objawy. 

Ze szczególną ostrożnością należy podchodzić do objawu Raynauda, gdy pojawi się on u kogoś po trzydziestym roku życia, kto ma stwierdzoną chorobę autoimmunologiczną. Ryzyko zachorowań na poważniejsze choroby wzrasta, gdy w rodzinie zostanie zdiagnozowana choroba autoimmunologiczna np. cukrzycą typu 1, celiakią, reumatoidalnym zapaleniem stawów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- U części osób objaw ten może nie być związany z konkretnym zespołem chorobowym, a obraz naczyń w badaniu kapilaroskopii (ocena małych naczyń wału paznokciowego - kapilar) jest prawidłowy, jednak występuje on także w przypadku układowych chorób tkanki łącznej takich jak: twardzina układowa, toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów czy mieszana choroba tkanki łącznej - wymienia dr Maria Maślińska, reumatolog, zastępca kierownika Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w rozmowie z portalem Interia. 

Dłonie należy chronić. Jak zapobiegać objawowi Raynauda?

Dobrą wiadomością jest, że można zapobiegać występowaniu objawu Raynauda. Zimno, stres, gwałtowne zmiany temperatury i wibracje wywołane przez urządzenia mechaniczne wyzwalają objaw, więc należy ich unikać. W ramach profilaktyki należy pamiętać o ochronie rąk, stóp i głowy przed zimnem. 

Dzisiaj grzeje: 1. Sytuacja jest bardzo zła, zmarło 6 osób, ofiar może być więcej. RCB właśnie przekazało wiadomość
2. Od uderzenia dzielą nas godziny. Wprowadzono pomarańczowy alert
3. Zaskakujące słowa ministra Szumowskiego o obowiązku zakrywania ust i nosa. Nawet problemy z oddychaniem nie są wymówką

Zgodnie z portalem medycznym Termedia, czynnikami nasilającymi może być także palenie papierosów, stosowanie niektórych leków (estrogenów i chemioterapeutyków) oraz narkotyki (kokaina, amfetamina). 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Szarpanina na planie „Top model”. Krupa i Wieniawa nagle zaczęły się kłócić, wszystko zarejestrowała kamera
  2. Szok. Wielka gwiazda nie zagra w Lidze Mistrzów. Piłkarz chce nagle zakończyć karierę, bo przyłapał żonę na zdradzie
  3. Widzowie TVN nie wierzyli własnym oczom. Wszystko poszło na żywo
  4. Był na grzybach, kiedy poczuł okropny odór. Natrafił na "palce diabła", zdjęcia błyskawicznie obiegły sieć
  5. Zdjęcie wszystko ujawniło, nie ma wątpliwości. Nikt nie wiedział o tajemnicy Szymona Majewskiego
  6. Widzowie oglądali program "Sędzia Anna Maria Wesołowska", ale nic nie podejrzewali. Właśnie ujawniono zatrważającą prawdę
  7. Wypłacając pieniądze z bankomatu możesz się mocno zdziwić. Czekają duże zmiany przy wypłatach     
  8. Dlaczego Sekielski nagle chudnie? Podał lepszą niż wszystkie przepisy Gessler razem wzięte recepturę na zupę z buraka
  9. Niewiarygodne sceny w centrum Warszawy tuż przed godziną „W”. Tysiące osób było świadkami

Źródło: Interia

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News