Dlaczego wypadają włosy? Najczęstsze przyczyny

Dlaczego wypadają włosy? Najczęstsze przyczyny Źródło: Pexels

Dlaczego wypadają włosy? Jakie są najczęstsze przyczyny utraty włosów? Najczęstsze przyczyny takiej sytuacji wielu zaskoczą.

Dlaczego wypadają włosy? To pytanie zadają sobie miliony ludzi na całym świecie, którzy zauważają u siebie przerzedzającą się fryzurę. Jakie są tego przyczyny i co można zrobić, żeby temu zapobiec? Każdy człowiek traci codziennie około 100 włosów i jest to zupełnie normalne. Jeżeli zaobserwuje się nadmierną utratę włosów należy zastanowić się nad jej przyczyną. Wypadanie włosów jest zwykle sygnałem, że coś złego dzieje się w organizmie człowieka. Na zdrowie naszych włosów wpływa jednak bardzo dużo czynników, więc w celu zbadania przyczyny osłabienia należy udać się do specjalisty. 

Dlaczego włosy wypadają? Najczęstsze przyczyny

Dlaczego włosy wypadają? Bardzo często jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi. Kobiety najbardziej narażone na wypadanie włosów są tuż po urodzeniu dziecka lub po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Innym momentem w życiu, w którym może występować ten problem jest czas tuż po menopauzie. Natomiast jeżeli chodzi o mężczyzn, zwykle problemy z łysieniem zaczynają się około 40-50 roku życia, co jest związane ze skróceniem fazy wzrostu włosa. Innymi przyczynami nadmiernego wypadania włosów mogą być przebyte niedawno choroby lub przyjmowane leki, które osłabiły organizm. Często za wzmożone łysienie odpowiadają problemy z tarczycą (zarówno niedoczynność jak i nadczynność).

Jeżeli to nie stan zdrowia jest przyczyną przerzedzenia się fryzury, należy szukać dalej. Żeby włosy były mocne i zdrowe, potrzebują odpowiednich witamin i minerałów, szczególnie obecności żelaza, cynku, selenu i miedzi w organizmie. Można je dostarczyć tylko dzięki bogatej zróżnicowanej diecie i prawidłowemu sposobowi odżywiania. Właśnie dlatego często zdarza się tak, że na wypadanie włosów skarżą się osoby, które przez długi czas były na wyniszczającej diecie odchudzającej. 

Kolejną przyczyną wypadania włosów może być niewłaściwe stosowanie kosmetyków albo używanie środków do pielęgnacji, które zawierają agresywne substancje myjące. Zabiegi fryzjerskie takie jak farbowanie czy prostowanie włosów, również mają negatywny wpływ na wygląd naszej fryzury. 

Co zrobić, żeby włosy przestały wypadać i miały piękny wygląd? Najlepszą receptą jest zadbanie o swoje zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Pierwszym krokiem w szukaniu przyczyn wypadania włosów jest zbadanie poziomu hormonów we krwi. Następnie należy zadbać o rozsądną dietę, a także o wystarczającą ilość czasu na odpoczynek i sen. Ostatnim krokiem jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, które wzmacniają włosy. 

 

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu