Dlaczego Słońce świeci? Groźne zjawisko, które daje życie

Dlaczego Słońce świeci? Groźne zjawisko, które daje życie Źródło: pixabay.com/gr8effect

Dlaczego Słońce świeci? Jakie procesy w nim zachodzą? Czy największa gwiazda w naszym układzie słonecznym podtrzyma życie na Ziemi czy wręcz przeciwnie? Dowiedz się, jakie sekrety kryje gazowy olbrzym.

Dlaczego Słońce świeci? Czy kiedyś nastąpi jego całkowite wypalenie? Jak to się dzieje, że jest prawie niewyczerpywalne? Musimy najpierw sobie zadać pytanie, z czego składa się Słońce i jak procesy zachodzące w jego jądrze mogą wpłynąć na dalsze życie na Ziemi.

Słońce to główny obiekt w Układzie Słonecznym, dzięki któremu żyjemy i działa jak ogromny piec. Możemy dzięki niemu funkcjonować zarówno w dzień i w nocy, pomaga roślinom we wzroście, dostarcza nam odnawialnej energii poprzez panele słoneczne, które stają coraz bardziej powszechne. Jak przebiegał proces powstawania gwiazdy?

Pięć miliardów lat temu unoszące się w kosmosie pierwiastki wodoru zaczęły się ze sobą łączyć, zbijać w ciasne związki. Zagęszczają się, zachodzą reakcje termojądrowe, wodór pod wpływem ciśnienia i temperatury zamienia się w hel, przy okazji wyzwalając ogromną energię, którą my odbieramy jako światło słoneczne.

Czy słońce się pali?

Tak, Słońce się pali. To kula ognia z prawdziwego zdarzenia. Temperatura w samym jego środku wynosi 17 milionów stopni Celsjusza! Na jego powierzchni wartość ta wynosi "zaledwie" kilka milionów stopni Celsjusza. Związki chemiczne, które powodują żar na jego powierzchni, nie są jednak wieczne. Mimo to nie mamy powodów do zmartwień! Naukowcy podają, że Słońce wypali swoje zapasy dopiero za 5 miliardów lat. 

Jedynym ratunkiem dla następnych pokoleń jest niestety poszukiwanie innej planety jako źródła życia. W tej chwili naukowcy typują około 6 takich planet, jednak dotarcie do nich jest zbyt czasochłonne. Pomijając pytania o uratowanie naszej populacji w dalekiej przyszłości musimy mieć także świadomość, że Słońce to na tę chwilę realne zagrożenie również dla nas.

Wybuchy na Słońcu to codzienność. Nie dotykają nas bezpośrednio, w końcu nie widzimy słonecznej plazmy, która uderza w Ziemię. Jednak jest to bardziej skoncentrowana energia, która utrzymując się długo i długo wyzwalając swoje ciepło może przyczynić się do zakłócenia naszego życia. Awarie sprzętu elektronicznego, zakłócenia radiowe, susze, podnoszenie się temperatur, topnienie lodowców. Wszystkie te skutki, w przyszłości zapewne bardziej ze sobą skumulowane, mogą wywołać duże zamieszanie i panikę. Jeśli nie skupimy się na łagodzeniu ich tu i teraz, przyszłość nie rysuje się w kolorowych barwach. 

Źródło: skriptoinfo

Następny artykuł