Dlaczego pies wyje? Nie zawsze jest to zabawą

Dlaczego pies wyje? Nie zawsze jest to zabawą Źródło: Pixabay/070519

Dlaczego pies wyje - takie myśli pojawiają się u każdego, kto nie może spać w nocy z powodu uciążliwego hałasu. Często wzbudza to irytację właściciela, który musi wstać skoro świt, a wycie zwierzaka może wskazywać na liczne potrzeby zwierzaka, więc nie należy go bagatelizować.

Dlaczego pies wyje - odpowiedź na to pytanie zdaje się oczywista: wycie jest cechą charakterystyczną tych czworonogów i nie ma w tym nic szczególnego. Ale czy zawsze tak jest? Często nie rozumiemy zachowań czworonożnych przyjaciół. Każdy właściciel powinien jednak spróbować zrozumieć psi świat, by jeszcze lepiej opiekować się swoim pupilem. Okazuje się, że wbrew obiegowej opinii, pies nie zawsze wydaje głośne dźwięki, bo mu się nudzi i chce sprowokować właściciela do reakcji lub nie dlatego, że za wszelką cenę próbuje wytrącić człowieka z równowagi. Chociaż wycia z tak prozaicznych powodów także nie należy ignorować, bo ważne jest to, aby posiadać właściwą relację ze swoim podopiecznym.

Dlaczego pies wyje - nie zawsze jest to kwestia instynktu

Chociaż psy pochodzą od wilków i posiadają tzw. etogram, czyli zbiór zachowań genetycznych, do których zalicza się m.in. wycie, ich zachowanie nie jest tylko ewolucyjną pozostałością. Pupil przez głośne zachowanie często chce nam coś ważnego zakomunikować. Oto niektóre przyczyny psiego skowytu:

  • strach - zwierzęta często wydają się z siebie odgłosy, gdy przeżywają jakiś silny lek. Może to być ostrzeżenie przed zbliżającym się niebezpieczeństwem, próba zawołania opiekuna, który usłyszawszy psi skowyt, mógłby chociażby zorientować się, że w domu znajduje się złodziej lub jakaś obca osoba,
  • osamotnienie - psy od czasów udomowienia to zwierzęta, które nie lubią zbyt długo przebywać same. Są w tym bardzo podobne do człowieka, który przeważnie potrzebuje towarzystwa. Wycie jest w tym wypadku prośbą o zaopiekowanie się.
  • wyuczona maniera - jest to klasyczny przypadek sprawdzalności metody Pawłowa. Mały szczeniak, który jest oczkiem w głowie całej rodziny, zwłaszcza tych najmłodszych, jest często nagradzany za swoje zachowania, m.in. za wycie. Kiedy urośnie, wycie staje się uciążliwe, ale czworonóg podświadomie pamięta, że kiedyś za takie zachowanie dostawał puszkę dobrej karmy a nie karę. Oduczenie podopiecznego takiego sposobu bycia wymaga nie lada wysiłku, więc lepiej nie przyzwyczajać zwierzaka do czynności, które na dłuższą metę zatrują nam życie.
  • cierpienie - jest to jedna z najpoważniejszych przyczyn, dla których trzeba być wyczulonym na psie wycie. Zwierzak może być zwyczajnie chory lub ranny i dlatego w taki sposób szuka pomocy. To także symptom bólu po stracie kogoś bliskiego - tak psy obchodzą żałobę.

Psi skowyt źródłem przesądów

Dlaczego psy wyją, głowili się ludzie już od dawna. Stąd powstały przesądy na temat tego, co może sygnalizować ten dźwięk. Jedna z teorii głosi, że skowyt zapowiada zbliżającą się śmierć któregoś z członków rodziny. Jeżeli ktoś jest wierzy w ludowe opowieści, powinien być szczególnie wyczulony na zachowanie swojego podopiecznego. W przypadku, gdy nikt nie umrze, a nieprzyjemne dźwięki mimo wszystko będą się nasilać warto skontaktować się z psim behawiorystą. 

Źródło: Psy

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News