Dlaczego pies liże? Powodów może być kilka

Dlaczego pies liże? Powodów może być kilka Źródło: Pixabay/StockSnap

Dlaczego pies liże? Chyba nie ma psiarza, który nie lubi, gdy jego pies liże go po twarzy. Przecież to oznaka jego głębokich uczuć! Ale czy tylko?

Dlaczego pies liże? Wydaje się, że nieczęsto zastanawiamy się, co kieruje naszym pupilem, gdy podbiega do nas pełen entuzjazmu i zaczyna lizać nas po twarzy czy rękach. Odbieramy to jako wyraz psiej miłości - i słusznie. Nie jest to jednak jedyny powód.

Dlaczego pies liże człowieka po twarzy? 

Oczekiwana przez nas odpowiedź: "bo nas kocha" jest wysoko punktowana. Lizanie jest bowiem między innymi oznaką psiego szacunku. Zwierzak pokazuje w ten sposób swoją uległość, fakt, że uważa właściciela za przywódcę. Lizanie jest psim sposobem na utrzymywanie kontaktu. 

Trzeba jednak mieć świadomość, jak ważnym narządem jest dla psa język. Poprzez lizanie zwierzak poznaje otoczenie. Liżąc właściciela po ręce czy twarzy, dzięki wydzielanym przez człowieka feromonom, zbiera informacje o jego emocjach. Dzięki temu zwierzak potrafi np. wyczuć, czy jego pan jest zestresowany, co też wpływa na jego zachowanie.

Dlaczego pies liże? Także dla swojej przyjemności. Uwalnia to u niego endorfiny, które są, jak wiemy, hormonem szczęścia. Pies, który liże właściciela, jest więc po prostu szczęśliwy, tak samo jak człowiek, który usłyszy komplement, zje tabliczkę czekolady czy porozmawia z ukochaną osobą.

Istnieje powiedzenie "wylizać się". Oznacza szybkie dojście do zdrowia i oczywiście wzięło się z obserwacji, że psy liżąc leczą swoje rany. Psia empatia sprawia, że pragną one uleczyć też swoich właścicieli, także nie dziwmy się, gdy nasz pupil będzie starał się polizać np. naszą skaleczoną rękę. Nie zawsze jest to bezpieczne - psia ślina rzeczywiście zawiera białka pomagające oczyścić rany, lecz jest także zbiorowiskiem całej gamy bakterii. Jak już wiemy, psy używają języka do poznawania otoczenia, zdarza im się więc lizać najróżniejsze, mało higieniczne obiekty.

Paradoksalnie to właśnie higiena jest kolejnym powodem, dla którego pies liże. Zwierzaki używają swojego języka, by - mówiąc po ludzku - umyć się. Mogą mieć podobny cel, gdy liżą człowieka. Po prostu utrzymać go w czystości.

Należy pamiętać, że lizanie nie jest psią fanaberią. To instynktowne zachowanie, naturalne dla tego gatunku. Jest mu potrzebne. Dlatego nie powinniśmy zabraniać psu lizania - jeśli nie po twarzy, to przynajmniej po rękach. Przecież nie można zabronić przyjemności!

Źródło: Psy.pl, TVN Meteo

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News