Dlaczego pies je trawę? To bardzo ważny objaw

Dlaczego pies je trawę? To bardzo ważny objaw Źródło: Pixnio

Dlaczego pies je trawę, zaczyna zastanawiać się każdy rodzic, gdy dziecko zada mu kolejne niewygodne pytanie dotyczące porządku świata. Po namyśle okazuje się, że pytanie to jest w pełni zasadne, ponieważ nic nic nie wskazuje na to, że pupil powinien zajadać się tym zielonym przysmakiem. Na co może wskazywać jego zachowanie?

Dlaczego pies je trawę? Często zastanawia się nad tym właściciel w czasie wyprowadzania zwierzaka na spacer po parku. Powodem nie jest tylko głód, ponieważ miejskie czworonogi cierpią często z powodu przejedzenia, a mimo to czasami nie potrafią odmówić sobie przyjemności skubnięcia świeżej trawy. Co za tym stoi? 

Dlaczego pies je trawę?

Podjadanie źdźbeł nie zawsze jest afrontem w stosunku do karmiącego, który nie zapewnia zwierzęciu odpowiedniego pokarmu. Taka sytuacja może się jednak zdarzyć, dlatego warto upewnić się, że zakupiona karma posiada wszelkie niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania organizmu pupila. Brak pewnych minerałów czy witamin jest jedną z przyczyn, dla której zwierzak sięga po wegetariańską dietę. 

Jeżeli podstawowy powód zostanie wykluczony, nie trzeba się nadmiernie przejmować, ponieważ zachowanie pupila może być także przejawem tzw. atawizmu - gdy psy nie były jeszcze udomowione, żywiły się głównie mięsem, lecz uzupełniały swój jadłospis także pokarmem roślinnym. Zdarzało się, że zjadały one mniej silne zwierzęta, które były pokryte zieleniną i w ten nieświadomy sposób dostarczały sobie błonnik. Od czasu do czasu należy więc umożliwić zwierzakowi odkrycie swojego pierwotnego instynktu. 

Czasami psy uważają, że trawa to lek

Jedzenie liści może być spowodowane problemami zdrowotnymi zwierzaka. Wtedy za pomocą czynności przełykania tych elementów chce pobudzić swój układ trawienny do wytężonej pracy. Gdy zwierzak decyduje się na posiłek z większych i bardziej mięsistych zielonych składników, prawdopodobnie próbuje wywołać wymioty, ponieważ to, co wcześniej miał okazję skosztować, wyraźnie mu zaszkodziło. Jest to przejaw prawidłowego i bardzo mądrego psiego zachowania.

Oczywiście, czworonóg często podskubuje trawę, aby zwrócić na siebie uwagę właściciela. Zwierzęta szybko uczą się pewnych zachowań, więc gdy właściciel za każdym razem, kiedy podopieczny zaczyna jeść źdźbła, zaczyna przejawiać nim wzmożone zainteresowanie, pies zaczyna kojarzyć, że niedozwolony posiłek równa się obecności człowieka. Dlatego, gdy zyska się pewność, że to, co je pupil, nie jest trujące, można nie reagować, by sprawdzić, czy to nie jest przyczyną takiego postępowania. Na terenie miasta, gdzie często stosowane są środki chemiczne lub owadobójcze, należy zachować ostrożność. 

Źródło: Royalcanin

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News