Dlaczego Olga Jackowska to Kora? Ujawniono powody

Dlaczego Olga Jackowska to Kora? Ujawniono powody Źródło: Wikimedia Commons/Herrzipp

Wielu fanów zadaje sobie pytanie, dlaczego Olga Jackowska to Kora. Wokalistka znana była także pod nazwiskiem Sipowicz, ale słuchaczom najbliższy jest jej pseudonim sceniczny.

Dlaczego Olga Jackowska to Kora? Wiele fanów, chciałoby znać historię pseudonimu wokalistki zespołu Maanam, a później solistki. Artystka występowała pod tym pseudonimem praktycznie od początku kariery, ale jak się okazuje - przyjęła go jeszcze, zanim zajęła się muzyką.

Olga Jackowska - czemu Kora?

Okazało się, że wokalistka przyjęła pseudonim już w latach 70', kiedy obracała się w środowisku hippiskowskim i artystycznym w Krakowie. Popularne było wśród nich przyjmowanie i nadawanie pseudonimów. Takowy przyjął niegdyś partner Kory, a obecnie wicemarszałek sejmu z ramienia PiS - Ryszard Terlecki. Nazywany on był przez znajomych per "Pies" co teraz często wytykają mu oponenci polityczni.

Natomiast sama wokalistka Kora przyjęła swój pseudonim jako dwudziestoparolatka. To dosyć nietypowe i rzadko spotykane imię jest zdrobnieniem od imion Kornelia oraz Koryna. Pochodzenia imienia należy dopatrywać się w Grecji, a konkretniej w hellenistycznej mitologii. Imię to nosiła córka Demeter (znana też jako Persefona), która według mitu, została później małżonką boga świata zmarłych - Hadesa. Kora vel Persefona było opiekunką dusz zmarłych.

Spekulacje na temat znaczenia słynnego pseudonimu Olgi "Kory" Jackowskiej

Dlaczego właściwie Olga Jackowska przyjęła pseudonim Kora - nie wiadomo. Jednak fani oraz liczni specjaliści spekulowali, że przydomek może być wzięty właśnie z mitologii greckiej. Persefona vel Kora była córką Demeter - symbolizują wiosnę oraz urodzaj. Łączy się to z tym że wokalistka Maanam była wyznawczynią sił natury, o czym mówił jej mąż, Kamil Sipowicz.

- Moja żona do końca była wierna religii słońca, wiatru i kwiatów - mówił partner Kory.

Dlatego spekuluje się, że pseudonim miał oznaczać córkę Demeter, jednej z najważniejszych greckich bogiń natury. Widać, to także w twórczości Olgi Jackowskiej, która nie poprzestawała na muzyce. Malowała również obrazy oraz rzeźby przedstawiających matki boskie - Madonny. Inspirowała się przy tym widokiem Kolumbijskich wizerunków świętej. Dlatego też jej dzieła zawsze były kolorowe i upstrzone kwiatami oraz typowo wiosennymi motywami.

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł