W starciu zwolenników i przeciwników Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz jej ?dyrygenta? Jurka Owsiaka bardzo często brakuje merytorycznych argumentów; padają jedynie emocjonalne hasła i populistyczne tezy. Warto więc zebrać do kupy kilka faktów dotyczących WOŚP.

Primo. Koszty całej imprezy, jaką jest Orkiestra są ogromne i pokrywa je podatnik ? miasta finansują organizację i propagowanie WOŚP. Czynią to również media publiczne. Sumaryczny wydatek ponoszony przez budżet państwa sięga kwocie zebranej przez wolontariuszy, co oznacza, że gdyby Orkiestry w ogóle nie było, a sprzęt medyczny zakupiony byłby z podatków, efekt byłby ten sam, z tą różnicą, że ludzie byliby bogatsi o kwotę wrzuconą do puszek. Mamy więc do czynienia z ogromnym marnotrawstwem pieniędzy. Ponadto WOŚP gra tylko raz do roku, zaś inne organizacje działają non stop. O nich jednak nie słychać; nie mają oni reklamy finansowanej z naszych pieniędzy…

Secundo. WOŚP nie jest fundacją sensu stricte, bowiem każda taka organizacja pomaga konkretnej osobie bądź osobom, podczas gdy Orkiestra finansuje sprzęt dla szpitali, co tylko pośrednio tyczy się pacjentów. Jest to zatem instytucja, która wspiera rząd, a nie osoby. Gdy minister zdrowia wie na początku roku, na co tym razem zbierze WOŚP, oczywistym jest, iż uwzględnia to w swoim budżecie i na ten cel (np. pediatrię) przeznaczy mniej pieniędzy. Gdyby służba zdrowia była całkowicie sprywatyzowana i odseparowana od aparatu państwowego nie byłoby potrzeby zbierać na sprzęt dla szpitali, bowiem te byłyby doskonale wyposażone.

Tertio. Jurek Owsiak tłumaczy, że Przystanek Woodstock nie jest opłacany z datków wolontariuszy, co nie jest prawdą. Jak sam przyznaje, zebrane pieniądze trafiają na lokatę, na której leżą długie miesiące i z ich odsetek jest finansowany Woodstock, a przecież sprzęt można by zakupić od razu lub kupić go więcej korzystając z zgromadzonych na lokacie odsetek. Nie mam na celu zabraniać ludziom uczestniczenia w Przystanku, nie mniej jednak jest to impreza, za którą przemawiają zdecydowanie antywartości, z uwagi na to nie powinna być ona promowana, a właśnie szczytny cel WOŚP legitymuje istnienie Przystanku Woodstock i zachęca bardzo wielu młodych to ?taplania się w błocie?, czego pochwalić po prostu nie można.

Zobacz również