Dlaczego ministrowie pojechali do Wielkiej Brytanii? Waszczykowski: Żeby nie mówiono, że rząd nic nie robi

Dlaczego ministrowie pojechali do Wielkiej Brytanii? Waszczykowski: Żeby nie mówiono, że rząd nic nie robi

W porannym programie RMF FM Konrad Piasecki został niedawno zastąpiony przez Roberta Mazurka. Teraz to on przeprowadza wywiady ze znanymi politykami. Dzisiaj gościł Witolda Waszczykowskiego.

W związku z brytyjskimi atakami na Polaków, do Wielkiej Brytanii planują udać się trzej ministrowie: Witold Waszczykowski (MSZ), Mariusz Błaszczak (MSWiA) i Zbigniew Ziobro (MS).

Zdaniem Waszczykowskiego, za ataki na Polaków odpowiadają stereotypy o imigrantach. Jego zdaniem, nie wszyscy imigranci są "źli", a uogólnianie jest krzywdzące.

- Wydaje mi się, że w kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii rozhuśtano nastroje. Wtedy raczej wskazywano na groźbę zalewu emigrantów z innych kontynentów, np. tej masy ludzi, którzy stoją w Calais, po drugiej stronie kanału. Ale w jakimś skrócie myślowym utrwaliło się w społeczeństwie brytyjskim, że wszyscy emigranci są niebezpieczni. Ponieważ Polaków jest sporo, jesteśmy tam największą nacją zewnętrzną z kontynentu, to łatwo jest nas zauważyć. Żyjemy nie tylko w dużych skupiskach, ale również w małych miasteczkach. Jeśli w kilkunasto- czy kilkudziesięciotysięcznym mieście nagle pojawia się 2 tys. Polaków - a takie sytuacje są, jak np. w Harlow - to być może kogoś to denerwuje. - tłumaczy. Mazurek dopytywał się też, po co właściwie wizyta trzech ministrów w Wielkiej Brytanii, skoro kilka dni temu w Polsce był szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson, a - jak sam powiedział Waszczykowski - na miejscu są przecież konsulaty i ambasada.

-Osobistym zaangażowaniem. Poza tym chcemy pojechać i rozmawiać też np. z Polakami, aby dowiedzieć się też od nich, bezpośrednio u źródła, czy czują się bezpieczni, czy nie, kto (im) zagraża, jaka jest atmosfera w Wielkiej Brytanii [...] Zasada jest: pańskie oko konia tuczy - jak pan wie dobrze, nasze powiedzenie polskie. Chcemy to jeszcze bardziej wzmocnić, jeszcze większy przekaz polityczny pokazać, że się tym interesujemy. Gdyby nie było takiej reakcji, to jestem absolutnie przekonany, że olbrzymia grupa dziennikarzy, mediów atakowałaby rząd: rząd nic nie robi. - tłumaczył szef MSZ.

źródło: rmf

  Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News