Naukowcy dowodzą dlaczego inteligentni ludzie lenią się bardziej od ich głupszych znajomych

Naukowcy dowodzą dlaczego inteligentni ludzie lenią się bardziej od ich głupszych znajomych Źródło: fot. pixabay.com

Stereotyp leniwego inteligenta i aktywnego przygłupa poniekąd został potwierdzony przez naukowców. Przy okzaji przedstawiono tezę, dlaczego tak się dzieje. Z drugiej strony metody zastosowane w ich badaniach budzą wątpliwości.

Badacze prześledzili aktywność fizyczną grupy studentów, których podzielono na dwa zespoły. Rozdzielono ich pod względem skłonności do podejmowania i czerpania przyjemności z wysiłku poznawczego, takiego jak na przykład rozwiązywanie łamigłówek. Grupę osób inteligentnych stanowiły osoby lubiące zagadki logiczne, a drugą osoby lubiące rutynowe zadania, niewymagające skupienia się.

Przez tydzień członkowie obu grup nosili urządzenia podobne do krokomierza, liczące ich ruchy co 30 sekund. W ten sposób uzyskano 20 tysięcy pomiarów. Po podsumowaniu wyników okazało się, że osoby z grupy inteligentnych ruszały się znacznie mniej niż te z drugiej. To w pewien sposób potwierdza stereotyp głupiego osiłka i słabego mola książkowego.

Sam Broadly Todd McElroy, który jest odpowiedzialny za badania uważa, że różnice w aktywnosci fizycznej mogą być związane z motywacją. Twierdzi, iż niektóre osoby podejmują długoterminowy wysiłek fizyczny, aby odsunąć w czasie konfrontacje z trudnymi dla umysłu zadaniami.

Zdaniem dziennika "Independent" założenia przyjęte na poczet badania są błędne.

- Osoby z niższym IQ mogą czerpać przyjemność z bardziej kontemplacyjnego stylu życia i kognitywnych wyzwań. I na odwrót: sporo ludzi z wysokim ilorazem inteligencji nie lubi się umysłowo przemęczać - komentuje badanie.

Sam Elroy broni osób, które mało się ruszają. Jego zdaniem nie robienie niczego też jest pewną formą aktywności.

- Gdy wyglądasz na bezczynnego, gdy ktoś nazywa cię leniem w rzeczywistości możesz się oddawać żmudnej pracy umysłowej - mówi McElroy.

Jak podkreśla, już trwają pracę nad kontynuacją studium, którego celem będzie zbadanie, czym tak na prawdę zajmujemy się leniuchując.

wk

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News