Dlaczego koty boją się ogórków? A może to mit?

Dlaczego koty boją się ogórków? A może to mit? Źródło: źródło własne

Dlaczego koty boją się ogórków? To zjawisko można naukowo wytłumaczyć. Nie, jeśli wasz futrzak ucieka na widok tego warzywa, nie jest szalony, chociaż tego też nie możemy wykluczyć. Co o fascynującym zdarzeniu mówią koci behawioryści?

Dlaczego koty boją się ogórków? Czy to prawda?

Dlaczego koty boją się ogórków? Czasami panicznie uciekają albo wyskakują w górę na widok tego zwyczajnego warzywa. Przyjrzyjmy się najpierw przyczynie kociego strachu. Niby zwykły, zielony, na pierwszy rzut oka - niegroźny ogórek budzi postrach wśród naszych futrzaków. 

Podobnie jest z odkurzaczem, niby normalny domowy sprzęt, a jaką budzi grozę. Z drugiej strony, jednym z kocich ulubieńców są kartonowe pudełka, zwierzaki wolą je dużo bardziej od legowisk, na które właściciele potrafią wydać fortunę. Futrzak nawet na nie nie spojrzy, ale karton, w który było zapakowane, jak najbardziej. 

Czym spowodowany jest strach kota przed ogórkiem? Dr Roger Mugford, zwierzęcy behawiorysta wyjaśnia to fascynujące zjawisko. Według specjalisty to zachowanie jest spowodowane podobieństwem ogórka do węża. Wiemy, to dziwne, ale nikt nie powiedział, że życie z kotem jest łatwe. 

 - Według mnie ta reakcja spowodowana jest zwyczajnie znalezieniem nowego obiektu w ich otoczeniu, co powoduje szok i nieufność. Koty są ostrożne w stosunku do wielu przedmiotów, które znajdą się na ich drodze. A co w sytuacji, gdyby był to niepozornie wyglądający wąż? Myślę, że nie chodzi tu wyłącznie o ogórki, równie dobrze mogłaby być to plastikowa ryba, maska albo sztuczny pająk - mówi badacz.

Jego automatyczną reakcją przed takim niebezpieczeństwem jest ucieczka. Nieznany obiekt budzi strach, jego reakcja spotęgowana jest faktem, iż ogórek kształtem przypomina niebezpiecznego drapieżnika, którego atak może skończyć się tragicznie dla kota (oczywiście węża, nie ogórka).

Jednak każdy kot jest inny, więc wasz zwierzak może jedynie obwąchać warzywo i odjeść z niesmakiem. Warto pamiętać, że takie prowokacje mogą przynieść niepożądane skutki, to zbyt duży stres, który może zniechęcić zwierzaka do jedzenia w tym konkretnym miejscu. 

Czemu koty boją się różnych rzeczy, w tym ogórków? Wideo

Jakie inne produkty budzą strach u domowych zwierzaków? Przede wszystkich nagłych zdarzeń i hałasu. Stąd niepokój na widok odkurzacza, czy suszarki. Koty słyszą inaczej niż ludzie, ich zakres częstotliwości jest dużo wyższy. Więc to, co dla nas jest normalnym dźwiękiem, dla nich może być drażniącym hałasem. 

 - Jeżeli ktoś spokojnie leży i w jednej sekundzie nagle się zrywa i zaczyna latać po domu jak opętany tylko po to, żeby za sekundę znów się położyć – nie jest normalny. Tak, jak mój kot - pisze na swoim blogu Marta Hennig, to zdecydowanie potwierdza dziwność tych słodkich futrzaków.

  1. Ile powinno się spać? To zależy od wieku
  2. Marta Linkiewicz znów na Fame MMA. Kim jest kontrowersyjna celebrytka?
  3. Najdziwniejsze zawody świata. Chciałbyś mieć taką profesję?
  4. Zmiany w komunikacji miejskiej w lecie. Jak będzie kursować MPK i ZTM?
  5. Jaki jest największy kot domowy na świecie? Trudno w to uwierzyć
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu