Dlaczego Elżbieta II nie lubiła Diany? Smutny sekret wyszedł na jaw po latach

Dlaczego Elżbieta II nie lubiła Diany? Smutny sekret wyszedł na jaw po latach Źródło: Wikimedia/Ricardo Stuckert/PR

Dlaczego Elżbieta II nie lubiła Diany - biografia Ingrid Seward przedstawia relacje księżnej Diany i królowej w zupełnie nowym świetle. Relacje tej dwójki wcale nie były takie, jak każdy podejrzewał!

Relacja królowej Elżbiety II i księżnej Diany

Dlaczego Elżbieta II nie lubiła Diany, większość osób zadawała sobie to pytanie. Biograf księżnej Andrew Morton przedstawiał stosunki tej dwójki jako dość chłodne. W podobny sposób przedstawiali je twórcy dokumentów i filmów fabularnych o Lady Di. Domniemane podchodzenie z dystansem do Diany przez Elżbietę II dodawało dramatyczności tej depresyjnej historii. 

Jednak niedawno pojawiły się nowe okoliczności, które mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki postrzegamy stosunki tej królewskiej dwójki. Według biografi Ingrid Seward, relacja królowej Elżbiety II i księżnej Diany, była znacznie cieplejsza i pełna sympatii. 

Dlaczego Elżbieta II nie lubiła Diany - nowe dowody

Jak wynika z relacji Ingrid, królowa wcale nie traktowała Diany w powierzchowny sposób. Autorka twierdzi, że miała świadomość tego, iż Karol nie dostarczał swojej żonie dostatecznie dużo ciepła i miłości, dlatego zdecydowała się nią niejako zaopiekować, jeszcze przed zaślubinami z jej synem. Diana obawiała się, że książę Karol ma potajemny romans ze swoją byłą kobietą, Camilla Parker-Bowles. Wtedy to królowa Elżbieta II postanowiła zareagować i zarządziła przeprowadzkę księżnej Diany do pałacu Buckingham, tym samym instruując mieszkańców posiadłości o tym, żeby łagodnie podchodzili do młodej księżnej z racji jej małego doświadczenia w nowej roli.

Opieka królowej nad księżną

Księżna Diana bardzo przeżyła romans swojego męża, księcia Karola z Camillą Parker Bowles. Królowa Elżbieta II robiła wszystko, by relacje małżonków były poprawne, mocno krytykowała postępowania swojego syna, co mówi za tym fakt, iż Karol rzadko zwierzał się swojej matce, za to często posiłkował się opinią Królowej Matki i Camilli. 

W tym trudnym okresie dla księżnej, królowa zawsze znajdywała czas na rozmowę z Dianą. Możliwe, że jest to wynikiem współczucia, może nawet wstydu za swojego syna. Ciężar okazał się zbyt duży dla młodej księżny i sama wdała się w romans. Swoje doświadczenia opisała w książce, krytykując przy tym całą rodzinę królewską. Nawet wtedy Elżbieta II próbowała uspokoić całą sytuację, zaproponowała nawet młodemu małżeństwu separację. 

W świetle nowych dowodów trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że stosunki królowej Elżbiety II i księżnej Diany były chłodne, raczej można je określić jako zawiłe. 

Źródło: Kobieta

 

Następny artykuł