Dlaczego dziecko późno zaczyna mówić? Jest się czego bać?

Dlaczego dziecko późno zaczyna mówić? Jest się czego bać? Źródło: Wikimedia Commons/Odziem

Dlaczego dziecko późno zaczyna mówić? Czy naprawdę są powody do niepokoju? Wiele mam martwi się, gdy ich dziecko nie potrafi porozumieć się z rodzicami i nie reaguje na ćwiczenia logopedyczne. Niekoniecznie mały zasób słownictwa musi być powodem do niepokoju.

Dlaczego dziecko późno zaczyna mówić? Dziecko koleżanki mówi już pojedyncze słowa, syn kolegi gaworzy jak najęty, a nasze dziecko ani myśli składać sylaby. Normalnym jest zmartwienie rodzica, pojawiają się myśli o problemach zdrowotnych i poznawczych. Lekarze uspokajają, że nie ma powodów do niepokoju w pewnych przypadkach.

Dziecko powinno wymówić pierwsze słowa między 10. a 12. miesiącem swojego życia. Są to bardzo proste słowa, jednak nie ma się czym przejmować. Mniej więcej w tym samym czasie dziecko uczy się chodzić. Jeśli straci na krótko zainteresowanie mową nie jest to powód do niepokoju - po prostu skupia się na innym nowym bodźcu.

Dlaczego dziecko zaczyna późno mówić?

Wielu rodziców na pewno już w swoim życiu słyszało, że opóźnienie mowy u dziecka zależy w głównej mierze od płci. Chłopcy wolniej rozwijają te zdolności u siebie. Około 10% dzieci zaczyna później mówić i w większości są to właśnie chłopcy. Często zdarza się tak, że do dwóch lat życia dziecko nie wykazuje rozwoju mowy, a w wieku 4 lat ten rozwój przyspiesza i niczym nie odbiega od rówieśników.

Powinniśmy zacząć się niepokoić, gdy dziecko osiągnie wiek 2,5 roku. Jeśli do tej pory nie będzie próbowało wymawiać choćby pojedynczych sylab - konieczna jest wizyta u specjalisty logopedy.

Przyczyny takiego zjawiska nie zostały w pełni wyjaśnione przez lekarzy. Wielu specjalistów uważa, że początek problemów leży w mózgu - włókna nerwowe dojrzewają z opóźnieniem, co wiąże się z osłabioną funkcją mówienia. Mimo że dziecko dużo rozumie, impulsy przesyłane są zbyt słabo lub wolno. Nie może wtedy się wysłowić.

Podłoże genetyczne także ma tu znaczenie. U rodziców, którzy sami późno zaczęli mówić jest możliwe, że u ich dzieci proces się opóźni. 

Przyczyny opóźnienia mowy u dziecka

Główną przyczyną jest niedosyt emocjonalny - oschłość zachowań rodziców może wytworzyć lęk przed mówieniem. Dziecko, które rzadko słyszy swoich rodziców także nie ma szansy, by dobrze naśladować mowę dorosłych. Nie wolno przesadzać w drugą stronę - nadmiar słów to również nadmiar bodźców i pociecha nie będzie wiedziała, co tak właściwie się wokół niej dzieje.

Nie wolno wchodzić dziecku w słowo - niech mówi, co na daną chwilę czuje. Przerywanie w mówieniu lub wyręczanie je powoduje, że szkrab nie będzie miał okazji do poćwiczenia swoich zdolności.

Pamiętajmy, że przyczyny mogą leżeć głęboko w organizmie dziecka - uszkodzenie słuchu czy nerwów obwodowych nie jest wspomagaczem przy dalszym rozwoju. Dziecko zdiagnozuje lekarz.

Źródło: babyboom

Następny artykuł