Dlaczego ciągle chce mi się spać? Przemęczenie czy choroba?

Dlaczego ciągle chce mi się spać? Przemęczenie czy choroba? Źródło: MaxPixel/Common

Dlaczego ciągle chce mi się spać i jestem taki zmęczony? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Jednak zmęczenie nie zawsze musi być tego jedyną przyczyną. Może być to sugestia naszego organizmu, że coś jest nie tak.

Dlaczego ciągle chce mi się spać? Czy to zmęczenie czy choroba? Te pytania zadaje sobie czasem każdy z nas. Bardzo często jest to po prostu efekt przemęczenia, wywołany ciężką pracą, wysiłkiem umysłowy, lub tez po prostu zmianami pogodowymi. Jednakże nie znaczy to, że zawsze tak jest. Zmęczenia nie należy ignorować, zwłaszcza wtedy, gdy jest ono przewlekłe.

Ciągle chce mi się spać

Fakt, że nasz organizm jest zmęczony i informuje nas o tym za pomocą silnego poczucia senności oraz wywołując ziewanie może oznaczać, że coś jest nie w porządku. Często wystarczy po prostu dobrze się wyspać, jednak jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, wtedy pod żadnym pozorem nie wolno tego ignorować.

Warto także pamiętać nie tylko o ilości snu, ale także jego jakości, która jest bardzo ważna. Badania dowodzą, że ludzki organizm wypoczywa w cyklach po 90 minut, co oznacza, że warto planować swój sen w taki sposób, aby obudzić się po zakończeniu tego cyklu. Sen sześciogodzinny może być lepszej jakości niż siedmiogodzinny. Podobnie należy zwrócić uwagę na temperaturę własnego ciała. Osoby, które w ciągu dnia uprawiają sport, lub są aktywni fizycznie śpią o wiele lepiej. Siedzenie przed komputerem wiele godzin i brak ruchu bardzo pogarszają jakość naszego snu i organizm wiecznie będzie zmęczony.

Badania

Senność może wiązać się także z niedoczynnością tarczycy. Zwykle towarzyszą temu takie objawy jak utrata wagi czy wypadanie włosów. Innymi chorobami, którym towarzyszy senność jest cukrzyca (spada poziom cukru) oraz anemia (spada poziom żelaza). Można je zdiagnozować jedynie za pomocą wizyty u lekarza, dlatego przewlekła senność nie powinna być "zbyt błahym" powodem, aby udać się z wizytą do specjalisty.

Podobnie wygląda sytuacja u osób wrażliwych na zmiany ciśnienia. W takim wypadkach senności mogą towarzyszyć bóle głowy i krwotoki z nosa. Ciśnienie można wyrównać i poczuć się lepiej, na przykład kąpielą lub wypiciem kawy.

źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News