Twój kot ma nadwagę? Natychmiast wprowadź dietę, jeśli nie schudnie może nawet umrzeć

Twój kot ma nadwagę? Natychmiast wprowadź dietę, jeśli nie schudnie może nawet umrzeć Źródło: Pixbay.com

Dieta odchudzająca to w dzisiejszych czasach problem nie tylko ludzi. Otyłość coraz częściej dotyka nasze zwierzęta. W ich przypadku, nieleczona również może doprowadzić do wielu przewlekłych chorób i śmierci. Chrońmy przed tą poważną chorobą szczególnie narażone na nią koty.

Dieta odchudzająca dla kota - choć to sformułowanie wydaje się dość dziwne, trzeba wiedzieć, że na chorobę cywilizacyjną zwaną otyłością coraz częściej chorują zwierzęta. Wynika ona nie tylko z mało aktywnego trybu życia, ale także błędów dietetycznych. Obie kwestie są efektem zaniedbań ze strony opiekunów. 

Koty mają skłonności do częstego spożywania małych porcji pokarmu i przesypiania dużej części dnia, co regeneruje ich siły potrzebne do łowów gryzoni. W warunkach domowych to właściciel powinien zadbać o właściwe, mięsne posiłki futrzaka oraz konieczną codzienną dawkę ruchu utrzymującego go w formie. 

Dieta odchudzająca - sprawdź, czy dotyczy Twojego kota 

Na nadwagę cierpi około 40% kotów domowych, z czego 5% z nich ma otyłość. Nadwagi nie można stwierdzić, ważąc kota, bo różne osobniki mają różną wielkość, budowę ciała, grubość kośćca czy masę mięśniową. Kot o optymalnej sylwetce to taki, którego zarys kości jest niewidoczny, ale żebra można łatwo wyczuć pod palcami. Oglądając sylwetkę zdrowego zwierzaka z góry, widzimy, że odcinek klatki piersiowej i jamy brzusznej mają taką samą szerokość, a jego cały tułów przypomina kształtem klepsydrę. 

Kot ma nadwagę, kiedy żebra są trudno wyczuwalne, a patrząc na jego sylwetkę widzimy, że odcinek jamy brzusznej jest szerszy niż klatki piersiowej. Kiedy kot spożywa nadmiar węglowodanów, przekształcają się one w tłuszcz i odkładają. Układ pokarmowy futrzaka jest nastawiony głównie na trawienie białka i tłuszczy zwierzęcych. Tymczasem w składzie wielu karm dostępnych w sklepach, również tych z napisem "light", dominują węglowodany. Dlatego należy dokładnie sprawdzać zawartość kupowanego pokarmu. Do rozwoju nadwagi przyczynia się także brak ruchu i nuda.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Nieleczona otyłość u kota może doprowadzić do wielu groźnych chorób, m.in. cukrzycy, choroby serca i układu krążenia, niewydolności nerek i wątroby, zwyrodnienia stawów i dyskopatii kręgosłupa. Wszystko to wpływa na skrócenie życia kota. 

Kocia dieta - jak sprostać temu wyzwaniu

Podobnie jak w przypadku ludzi, kocia dieta nie może polegać na głodówkach. Leczenie nadwagi czy otyłości to proces stopniowy i długotrwały. Zmianę nawyków żywieniowych należy prowadzić pod kierunkiem weterynarza.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarna aktorka. Grała w największych produkcjach, zmarła niespodziewanie
2. Bus zderzył się z ciężarówką, druzgocąca liczba ofiar. TVP: nie żyją 22 osoby, posępne wieści z Egiptu

Nie powinniśmy bać się wprowadzania pokarmów bogatych w tłuszcze zwierzęce. Organizm kota przetwarza go na energię w przeciwieństwie do węglowodanów. Ponadto, futrzak powinien spożywać wiele, ale niewielkich posiłków. Niezbędne jest także zapewnienie mu codziennej dawki ruchu. Można np. wyprowadzać go na spacer czy zapewnić mu różne formy zabawy zaspokajające jego naturalny instynkt łowiecki.  

Najlepsze newsy dnia:

  1. W czasach PRL-u święciła triumfy. Co się stało z kultową gwiazdą?
  2. Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacji
  3. Grabarz wykopał z grobu ciało 10-letniej Amelki. Powód przyprawia o ciarki, matka jest roztrzęsiona
  4. Mężczyzna na wózku zrobił niewiarygodną rzecz. Nie wiedział, że wszystko się nagrywa
  5. Sławomir tuż przed Sylwestrem ujawnił wielką tajemnicę. Oszałamiająca niespodzianka

Źródło: wamiz.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News