Kobiety w ciąży powinny na to uważać. Obalamy 7 popularnych mitów na temat diety ciężarnych

Kobiety w ciąży powinny na to uważać. Obalamy 7 popularnych mitów na temat diety ciężarnych Źródło: Unsplash/Brooke Cagle

Dieta w ciąży diametralnie różnić powinna się od tej, którą kobieta stosuje na co dzień. Powinna być bogata w mikroelementy i witaminy, a także powinna być odpowiednio kaloryczna. Wiele kobiet popełnia jednak wiele błędów, które zasłyszały od innych doświadczonych mam. Często wiedza jaka jest przekazywana z pokolenia na pokolenie niepoparta jest żadnymi naukowymi dowodami. Oto kilka najczęstszych mitów dotyczących diet, w które wierzą matki.

Dieta kobiety w ciąży powinna być bogata w węglowodany i być kaloryczna - to jeden z mitów, który matki uważają za prawdę. Jest także wiele innych, z którymi naukowcy starają się walczyć. Jest to jednak walka z wiatrakami, bowiem matki "wiedzą, co robią". W końcu stosowane przez nich reguły sprawdzają się, choć najczęściej ich wartość mierzona jest za pomocą dobrego samopoczucia kobiety w ciąży, a to, nawet gdy w organizmie rozpoczyna się choroba, może być przecież dobre.

Dieta kobiety w ciąży - jak powinna wyglądać?

Oto 7 najpopularniejszych mitów, w które wierzą Polki.

1. Kobieta powinna stronić od suplementów

Matka powinna spożywać raz na jakiś czas chude mięso wieprzowe czy wołowe, a także jeść gorzką czekoladę (byleby z umiarem z powodu jej kaloryczności i niewielkiej zawartości kofeiny). Zawierają one żelazo. Wystarczy dwie-trzy kostki dziennie. Często jednak to nie wystarcza. Można wtedy z powodzeniem suplementować wspomniany mikroelement. To samo tyczy się kwasu foliowego czy DHA. Je także ciężko dostarczyć organizmowi jedynie z pożywienia.  Podczas wybierania suplementów najlepiej wybrać te, które są lekami, lub zaopatrywać się w suplementy marek o udowodnionym naukowo działaniu sprzedawanych przez nią suplementów.

2. Dieta wegetariańska źle wpływa na ciążę.

W rzeczywistości jeśli matka suplementuje wszystkie mikroelementy, których brakuje w diecie wegetariańskiej (tj. choćby wspomniane żelazo czy wit. B12), to  jej dziecku nie zagraża niebezpieczeństwo.

3. Kobieta w ciąży powinna jeść dużo

Kobieta w ciąży powinna jeść więcej, ale bzdurą jest mówić, że powinna jeść znacznie więcej niż wcześniej. Często nadwyżka kaloryczna w postaci 300-500 kcal (w zależności od tygodnia ciąży) w zupełności wystarczy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

4. W ciąży należy jeść wątróbkę kilogramami

W ciąży należy unikać jedzenia wątróbki (i nie ma tu znaczenia zwierzę, z które pochodzi). Wątróbka zawiera bowiem często sporą ilość toksyn tj. metale ciężke.

5. Aby utrzymać wagę kobieta w ciąży powinna używać słodzików.

Raczej nie poleca się stosowania słodzików w ciąży. Należy także ograniczyć cukier i zastępować go owocami lub gorzką czekoladą.

6. Kobieta w ciąży musi pić mleko.

Nie musi - szczególnie wtedy, gdy jest uczulona na laktozę. Może natomiast w zamian jeść inne produkty bogate w wapno, tudzież suplementować wapno.

7. Kobieta w ciąży nie może uprawiać sportu

W zależności od tygodnia ciąży: w początkowych tygodniach śmiało można biegać, o ile matka dziecka robiła to wcześniej, a nie dopiero rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem. Gdy brzuszek jest już większy to raczej powinno się pozostać przy spacerach.

  1. Polak pokrył tatuażami całe ciało. Potem się wykastrował. Jego wygląd przeraża
  2. Aktorka TVP przez lata była katowana przez męża. To znany i wpływowy mężczyzna. Piekło trwało 8 lat
  3. Media podały wiadomość, która będzie ogromnym ciosem dla fanów Anny Przybylskiej
  4. Niedźwiedź złamał mężczyźnie kręgosłup i trzymał jako zapas jedzenia. Po miesiącu znaleźli go myśliwi, zdjęcia przerażają
  5. Patomorfolodzy aż 5 godzin badali ciało Dawidka. Ich ustalenia są zatrważające, tak dokładnie zabił go tata
  6. Komendant Główny odkrywa w TVN nowe informacje ws. Dawidka. Serce rozpada się na milion kawałków
  7. Dziecko wpadło do studni i zaczęło walczyć o życie. Wtedy ojciec nie miał już wątpliwości

Źródło: Wprost

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu