Naprawdę trzeba im to tłumaczyć?! Kuria instruuje księży, jak nie molestować

Naprawdę trzeba im to tłumaczyć?! Kuria instruuje księży, jak nie molestować Źródło: Fot. Public Domain Pictures

Diecezja Warszawsko-Praska zdecydowała się na naprawdę zaskakujące kroki w odpowiedzi na niecichnące kontrowersje wokół problemu pedofilii w Kościele. Hierarchowie wydali specjalny dokument, w którym księżom tłumaczy się, w jaki sposób nie mogą traktować nieletnich. Duża część opinii publicznej szybko zakpiła z tego zadziwiającego pomysłu.

Diecezja Warszawsko-Praska bardzo poważnie podeszła do medialnej burzy wokół przypadków molestowania seksualnego przez osoby duchowne. Aby zapewnić o swoim zaangażowaniu w walkę z pedofilią, Kuria zwołała oficjalne spotkanie, na którym zaprezentowano dokument pod tytułem "Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w Diecezji Warszawsko-Praskiej".

Jak diecezja Warszawsko-Praska walczy z pedofilią?

Na narzucenie jakich zasad zdecydowali się wysoko postawieni kapłani? Lista zawiera 25 punktów, które dotyczą naprawdę szerokiego spektrum niewłaściwych zachowań. Najbardziej nośne z nich to bez wątpienia zakazy: "stosowania kar cielesnych wobec dzieci i młodzieży"; "faworyzowania pojedynczych osób i nie ma znaczenia, czy czyni się to poprzez słowa czy gesty"; "przebywania nieletnich w pomieszczeniach mieszkalnych duchownych, zwłaszcza w pojedynkę"; "werbalnego naruszania godności dzieci i młodzieży, w tym erotyzowania języka w ich obecności" oraz "częstowania podopiecznych alkoholem, papierosami, środkami psychoaktywnymi oraz tolerowania ich używania". Ważnym punktem jest także nienaruszanie nietykalności cielesnej dzieci oraz zakaz wchodzenia do pomieszczeń, w których wychowankowie na przykład się przebierają.

Kapłani tłumaczą, wierni są podzieleni

- Ochronę dzieci i młodzieży traktuję jako priorytet. Przepraszam wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób zostały skrzywdzone przez duchownych. Pragnę uczynić wszystko, aby poczuły się znowu bezpiecznie we Wspólnocie Kościoła i odzyskały zaufanie - powiedział na konferencji biskup Romuald Kamiński. - Zaprezentowane normy w bardzo szczegółowy sposób odnoszą się do praktyk życia duszpasterskiego. Jednocześnie stanowią pomoc w rozwiązywaniu trudnych spraw związanych ze skrzywdzeniem dzieci i młodzieży. Pomoc ta została przypomniana w zasadach prowadzenia rozmów z osobą pokrzywdzoną, reagowania na jej ból i krzywdę, a także w procedurach, które bezwzględnie muszą być zastosowane w przypadku nadużyć - dodał za to biskup Marek Solarczyk.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Co ciekawe, wielu internautów szybko zakpiło z dokumentu. Jak bowiem uważają, osoby dorosłe nie potrzebują podobnych wskazówek, aby nie przekraczać wytyczonych prawnie oraz społecznie granic. Szczególnie ma to dotyczyć duchownych, którzy powinni przecież żyć w zgodzie z chrześcijańskimi ideałami. Fakt powstania listy norm jest więc dla licznych komentujących naprawdę zadziwiający.ZOBACZ TAKŻE:
  1. To się naprawdę dzieje. Ludzie modlą się przed Multikinem, żeby zablokować „Kler”
  2. Mężczyzna zgotował swojej ukochanej piekło. Nagranie dla osób o mocnych nerwach
  3. Gwiazda disco polo brutalnie pobita na koncercie! Sprawa trafiła do sądu
  4. Patryk Jaki w poważnych tarapatach. Skarżą do Kaczyńskiego o „wspieranie przestępców”
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News