Często doświadczasz Deja vu? Może być objawem choroby

Często doświadczasz Deja vu? Może być objawem choroby Źródło: Pixabay/StockSnap

Deja vu jest terminem, który termin zna chyba każdy, jednak mało kto wie, co dokładnie oznacza. Zjawisko to polega na odczuwaniu, że nowa dla nas sytuacja została przeżyta w przeszłości. Mamy jednak świadomość, że nie było takiej możliwości. Jeśli często doświadczasz tego uczucia, lepiej uważaj - może to być oznaka poważnej choroby.

Deja vu to termin, który każdy z nas miał okazję spotkać w literaturze, filmach czy medycynie. Jest to rodzaj paramnezji, czyli zaburzenia wspomnień. Polega na poczuciu, że jakaś sytuacja została już przez nas przeżyta w przeszłości. Jeśli często doświadczasz tego uczucia, lepiej idź do lekarza. 

Często odczuwasz Deja vu? Uważaj, może to być oznaka poważnej choroby

Deja vu przetłumaczone z języka francuskiego dosłownie oznacza "już widziane". Według naukowców aż 60 procent ludzi doświadczyło takiego uczucia. Może ono dotyczyć bardzo dużego zakresu wydarzeń - od chwil spędzonych w domu po te, które spędziliśmy w jakimś miejscu po raz pierwszy. 

Deja vu jest zaburzeniem, które z reguły występuje nagle. Samo zjawisko oraz towarzyszące mu uczucia trwają bardzo krótko, zaledwie kilka sekund. Nie jesteśmy wówczas w stanie stwierdzić, kiedy dokładnie miałoby się odbyć wydarzenie, które rzekomo zdążyliśmy już przeżyć. Całe wspomnienie zazwyczaj dotyczy ogólnej sytuacji, a nie jedynie przedmiotu lub osoby. 

To zjawisko bardzo tajemnicze nawet dla naukowców, którzy poświęcili lata na jego zbadanie. W przeszłości uznawano, że główną przyczyną tego rodzaju paramnezji są zjawiska związane z reinkarnacją. Obecnie pogląd ten wygląda nieco inaczej, jednak wciąż nie brakuje osób, które chętnie opowiadają się za ideą reinkarnacji.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Kiedy iść do lekarza?

Paramnezje mogą wystąpić u każdego, będą to zarówno zupełnie zdrowe osoby, jak i takie, u których deja vu może wskazywać na poważną chorobę. Zwłaszcza jeśli zjawisko to występuje bardzo często. Główne problemy, które można powiązać z pojawieniem się u pacjentów paramnezji, to schorzenia neurologiczne. Złudzenia pamięciowe mogą towarzyszyć aurze migrenowej, jak również stanowić jedno ze spektrum zaburzeń powiązanych z napadami padaczkowymi, w szczególności padaczki skroniowej. 

Dzisiaj grzeje: 1. Przykre informacje o Franciszku Pieczce. Trudno powstrzymać żal, przygnębiające słowa aktora

2. Jackowski twierdzi, że jego mroczna wizja się spełniła. Tysiące osób jest rannych

3. Dramatyczne wydarzenia w TVP na żywo. Są ranni, podczas transmisji doszło do tragedii

Badania dotyczące paramnezji mogą doprowadzić do bardzo ciekawych i nietypowych wniosków. Naukowcy próbowali powiązać to zjawisko z cierpieniem przez pacjentów na różnego typu choroby psychiczne. Ostateczne badania nie wykazały jednak powiązania zjawiska deja vu ze schizofrenią lub zaburzeniami lękowymi. 

Najlepsze newsy: 

  1. Widzieliśmy ją w filmie, niestety, nie żyje. Media przekazały tragiczną wiadomość
  2. Ministerstwo ogłosiło zmiany w trybie pilnym. Wprowadzony zostanie nowy obowiązek dla wszystkich Polaków, bez wyjątku
  3. Już w poniedziałek zostanie podjęta decyzja. Niepokojące doniesienia dla wszystkich mających w planach podróże
  4. Przygnębiające odkrycie TVN. Uwielbiana gwiazda żyje w tragicznych warunkach z 70 psami, szczury chodzą wszędzie
  5. Monika Kurska przeszła ciężkie chwile. O wielu kwestiach wolałaby nie wspominać i zapomnieć

Źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News