DDTVN straszy Polaków trującym jedzeniem. Każdy z nas tak jada

DDTVN straszy Polaków trującym jedzeniem. Każdy z nas tak jada Źródło: youtube.com/Plejada

DDTVN jest programem, w którym poruszane są wszystkie dziedziny życia. Polacy chętnie oglądają telewizję śniadaniową, zapoznając się z obecnymi tematami dotyczącymi wydarzeń kulturowych lub społecznych. Nowy materiał dotyczył naszych nawyków żywieniowych i poważnego zagrożenia z tym związanego.

DDTVN porusza wiele tematów, które są bardzo ważne dla naszego życia. Zdarzają się materiały dotyczące celebrytów, jednak pojawiają się tam także ważniejsze rozmowy o sprawach, które bezpośrednio dotyczą każdego z nas. Ostatnio poruszony został temat trybu żywienia mogącego mieć niepożądane konsekwencje dla naszych organizmów.

Prowadzący porozmawiali o tym z gościem programu, który jest specjalistą w dziedzinie diety. Co ciekawe, reakcje na sam materiał były mieszane. Niektórzy twierdzą, że należy interesować się naszym zdrowiem, które jest wyjątkowo narażone na różne choroby, natomiast inni twierdzą, że nie można także zatracać się w walce o jedzenie wyłącznie zdrowych rzeczy.

DDTVN – materiał podzielił widzów

W DDTVN prowadzący Marcin Prokop oraz Dorota Wellman gościli Celinę Kinicką, dietetyczkę, która zawodowo zajmuje się ustalaniem jadłospisów oraz przestrzeganiem przed przygotowywaniem jedzenia w niewłaściwy sposób. Program skupił się na tym, w jaki sposób jedzenie powinno być podgrzewane.

Okazuje się, że wielu z nas robi to w niewłaściwy sposób. Kobieta przestrzegła oglądających przed wieloma konsekwencjami, jakie mogą spotykać człowieka po niewłaściwym przygotowaniu swojego posiłku. Wygląda na to, że mnóstwo osób robi to bez wiedzy o tym, co może nas czekać w związku ze złym przyrządzeniem potraw. Okazuje się, że do niechcianych konsekwencji należą między innymi wzdęcia, biegunki czy wymioty.

Do potraw, których nie należy odgrzewać po przygotowaniu należą między innymi ugotowane mięso, ziemniaki, buraki, a także grzyby, jajka, czy szpinak. Po ponownym doprowadzeniu ich do wysokiej temperatury może okazać się, że nabiorą one właściwości, które nie są pożądane przez nasz organizm. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Co ciekawe, dowiedzieliśmy się także, że nie powinniśmy wstawiać niektórych dań do lodówki w celu zapewnienia im lepszych warunków przed odgrzaniem. Część z nich znacznie traci wówczas na smaku.

DDTVN – kontrowersyjny materiał podzielił widzów

Nie wszyscy zgadzają się jednak ze zdaniem kobiety. Część widzów głośno wyraziła swoje oburzenie na Facebooku, jasno opowiadając się przeciwko poradom, których udzieliła dietetyk.

- Najlepiej to qr*a położyć się i zdechnąć bo a to smog, a to grypa, a to woda a teraz juz qr*a nawet odgrzać jedzenia nie wolno bo, się zatruć można... A później biegają takie piz*** w rurkach i nie wiadomo czy to jeszcze chłop czy już baba... Dokąd zmierza ten świat eh... - pisze sfrustrowany internauta (pisownia oryginalna).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kinga Rusin PRZERAŻA Edytę Górniak! Piosenkarka ma powody, by się bać?
  2. Monika Olejnik mieszka w domu Władysława GOMUŁKI?! To prawdziwa rezydencja!
  3. Jasnowidz Jackowski triumfuje. Spełnia się czarny scenariusz pogodowy, wszystko przewidział
  4. Nie żyje światowej sławy artysta. Nietypowy nowotwór uśmiercił muzyka
  5. Plaga! Wielu Polaków w lutym zachoruje na straszna chorobę, Kurdej-Szatan zmaga się z nią od lat

źródło: DDTVN

 

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News