Ryszard Kukliński to najsłynniejszy Polski szpieg, którego historia do dzisiaj budzi ogromne emocje. Bo choć szpiegował on Polaków dla Amerykanów, to nie można mu odmówić patriotyzmu.

Kukliński z narażeniem życia szpiegował komunistyczne władze PRL i przekazywał Amerykanom niezwykle cenne informacje dotyczące ich planów. Jego działania były kluczowe dla przebiegu zimnej wojny, stanowiły również inspirację do nakręcenia filmu o Kuklińskim pt. „Jack Strong”.

23 maja 1984 roku komunistyczny sąd wojskowy skazał Kuklińskiego na karę śmierci za zdradę ojczyzny, która nigdy nie została wykonana. Komuniści nie rządzą już jednak w Polsce, a władze III RP traktują szpiega jak bohatera, a nie zdrajcę. Na wniosek Antoniego Macierewicza, Andrzej Duda mianował pośmiertnie Ryszarda Kuklińskiego generałem brygady.

– Pośmiertny awans jest aktem, który pokaże „jakie w trudnych czasach, które są przed nami, ale i w trudnych czasach, które są za nami, są postawy, które są przez państwo polskie aprobowane i które formują nasz naród i formują naszą świadomość narodową – tłumaczył Macierewicz.

...

Zobacz również