Dawniej nazywany zdrajcą, dziś bohaterem. Duda uhonorował Ryszarda Kuklińskiego

Ryszard Kukliński to najsłynniejszy Polski szpieg, którego historia do dzisiaj budzi ogromne emocje. Bo choć szpiegował on Polaków dla Amerykanów, to nie można mu odmówić patriotyzmu.

Kukliński z narażeniem życia szpiegował komunistyczne władze PRL i przekazywał Amerykanom niezwykle cenne informacje dotyczące ich planów. Jego działania były kluczowe dla przebiegu zimnej wojny, stanowiły również inspirację do nakręcenia filmu o Kuklińskim pt. "Jack Strong".

23 maja 1984 roku komunistyczny sąd wojskowy skazał Kuklińskiego na karę śmierci za zdradę ojczyzny, która nigdy nie została wykonana. Komuniści nie rządzą już jednak w Polsce, a władze III RP traktują szpiega jak bohatera, a nie zdrajcę. Na wniosek Antoniego Macierewicza, Andrzej Duda mianował pośmiertnie Ryszarda Kuklińskiego generałem brygady. - Pośmiertny awans jest aktem, który pokaże "jakie w trudnych czasach, które są przed nami, ale i w trudnych czasach, które są za nami, są postawy, które są przez państwo polskie aprobowane i które formują nasz naród i formują naszą świadomość narodową - tłumaczył Macierewicz.

Następny artykuł