Dawid ma padaczkę od 30 lat. Zdradził rzecz, o której powinien wiedzieć każdy Polak

Dawid ma padaczkę od 30 lat. Zdradził rzecz, o której powinien wiedzieć każdy Polak Źródło: unsplash.com/Jordan Whitfield

Dawid zmaga się z padaczką już od 30 lat. Wielu jego znajomych nawet nie zdaje sobie sprawy z jego problemu, bo na pierwszy rzut oka nic o nim nie świadczy. Teraz mężczyzna zdradził pewną ważną rzecz, którą każdy powinien zapamiętać.

Dawid cierpi na padaczkę już ponad połowę swojego życia. Przez ten czas nauczył się żyć z tą chorobą, bo wie, że i tak się jej nie pozbędzie. Nabył ją w wieku 10 lat, na skutek wypadku. Niedługo potem zaczęły się pierwsze objawy choroby, z którymi musi żyć. Teraz uświadamia Polaków i daje bardzo poważną lekcję, którą każdy powinien wziąć sobie do serca.

Dawid opisuje swoje codzienne życie

Dawid, który niedawno skończył 40-stkę, opowiada, że padaczka może mieć podłoże genetyczne, lecz może się ujawnić również na skutek różnych urazów - tak właśnie było w jego przypadku. W wieku 10 lat miał wypadek, a już 2 lata później odczuł pierwsze objawy choroby. Pamięta, że swój pierwszy atak dostał na lekcji w podstawówce. Trafił po tym do szpitala na kilka dni, a lekarze nie potrafili go zdiagnozować. 

Mężczyzna opowiada, że najgorszy moment to ten, kiedy traci przytomność i upada. Nie może wtedy kontrolować tego, gdzie upadnie. Często doświadczał różnych urazów - najgorsze było pogruchotanie żuchwy. Opowiada, że wtedy się napręża i sztywnieje, a gdy się budzi, nie pamięta kompletnie nic. Czuje się wtedy jak małe dziecko, a czasem ma problemy nawet z przypomnieniem sobie własnego imienia. Świadomość wraca po około pół godzinie, jednak wydłuża się to w sytuacjach, gdy ktoś, kto chce go ratować, odznacza się dużą nerwowością lub nieumiejętnością.

Chory na padaczkę daje bezcenną radę - co robić, gdy jesteśmy świadkami takiego ataku?

Własnie przez to postanowił uświadomić Polaków w jednej, bardzo ważnej kwestii, o której absolutnie każdy powinien pamiętać. 

- Breakdance epileptyka może trwać od dziesięciu sekund do dwóch minut. Nigdy nie należy uspokajać chorego - trzeba mu dać się wytańczyć. Najważniejsza pomoc to ułożenie go w pozycji bocznej ustalonej - w ten sposób na pewno się nie udławi – i położenie czegoś pod głowę; to może być ręka czy nawet but, a najlepiej wziąć głowę epileptyka na kolana. Grunt, żeby tylko nie starać się uspokajać. Kiedyś ratownicy medyczni próbowali wyciszać mnie na siłę, co skończyło się drugim atakiem - instruuje Dawid.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dawid opowiada także, że w jego przypadku bodźcem, który wywołuje ataki jest stres. U innego epileptyka może być to zapach lub obraz. 

Dzisiaj grzeje: 1. Po 13 dniach od urodzenia Antoś umarł, nigdy nie zapłakał. "Położna rzuciła go na mnie. Był siny"

2. Nie będzie emerytury obywatelskiej. Ale są też dobre informacje - emeryci i tak dostaną dostaną kolejne pieniądze

Mężczyzna ma problemy również z pracą. Pracując w jednej z większych sieci RTV-AGD, a na zapleczu miał atak padaczki. Jego koleżanka nie udzieliła mu pomocy i po prostu wyszła na sklep, jak gdyby nigdy nic. Z kolei gdy szef dowiedział się o jego przypadłości, wolał się go pozbyć, ponieważ mógłby jeszcze odpowiadać za jakiś wypadek w pracy. Pokazuje to, jak wielu z nas wciąż nie ma pojęcia o tej chorobie. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Rodzinny dramat w domu Beaty Kozidrak. Artystka przeżywa trudne chwile, może zapomnieć o weselu
  2. Kompromitująca wpadka znienawidzonej gwiazdy TVN. Znów popisała się brakiem elementarnej wiedzy
  3. TVN: Kataklizm w Japonii. 1 osoba nie żyje, 40 jest rannych
  4. Wszyscy liczyli, że uda się ją uratować. Niestety, kobieta zmarła porzucona na pastwę losu
  5. Znalazł drzwi w leśnej skarpie. Uchylił je, a gdy zobaczył kto tam się kryje, zamarł z przerażenia

Źródło: Joe Monster

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News