Nie żyje David Koch. Był jednym z najbogatszych ludzi na świecie

Nie żyje David Koch. Był jednym z najbogatszych ludzi na świecie Źródło: Flickr/Gage Skidmore

David Koch, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, nie żyje. Amerykański biznesmen zmarł w Nowym Jorku. Smutne informacje przekazał jego brat Charles.

David Koch zajmował 11. miejsce na liście najbogatszych ludzi amerykańskiego dwutygodnika biznesowego "Forbes". Natomiast według "Bloomberg Billionaires Index" był siódmym najbogatszym człowiekiem na świecie. Był wiceprezesem przedsiębiorstwa Koch Industries, które zajmuje się m.in. rafinacją ropy naftowej, energetyką, produkcją asfaltu, gazu ziemnego, nawozów, tworzyw sztucznych oraz produktów żywnościowych. Interes prowadził razem ze starszym bratem, Charlesem, pełniącym funkcję prezesa.

David Koch miał już wcześniej problemy ze zdrowiem. Przez nie wycofał się z biznesu i polityki

79-latek chorował już od dłuższego czasu. W 2018 roku zdecydował się na wycofanie z działalności w biznesie i polityce, właśnie ze względu na swój stan zdrowia. Jego udział w polityce skupiał się głównie na finansowaniu partii republikańskiej, choć, co ciekawe, nie był zwolennikiem Donalda Trumpa. Kochowi nie podobało się dążenie do zamkniętego systemu gospodarczego w USA, szczególnie wobec Chin, które są ważnym partnerem handlowym.

W 1991 roku udało mu się przeżyć katastrofę lotniczą - w Los Angeles zderzyły się na pasie startowym dwa samoloty, zginęły 34 osoby. Na pokładzie był również David Koch, którego udało się uratować. Po tym wydarzeniu stwierdził, że życie zawdzięcza Bogu i dlatego go oszczędzono, żeby wypełniał misję charytatywną. Od tego momentu zajął się filantropią.

David Koch przeznaczał ogromne pieniądze na cele dobroczynne

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak podają rozmaite źródła, Koch przeznaczył 395 milionów dolarów na instytuty badawcze. Chciał, aby w końcu udało się wynaleźć lekarstwo na raka, dlatego też chętnie finansował tego typu inicjatywy. Sam cierpiał na nowotwór prostaty, na który ostateczni zmarł. 

Dzisiaj grzeje: 1. Wstępne oględziny zwłok miały wykazać, że Starak zmarł inaczej niż przez utonięcie
2. Nie wyrzucaj ich na śmietnik. Meble z PRL znów w modzie, możesz na nich dużo zarobić

Ponadto przeznaczył ogromną kwotę 100 milionów dolarów na renowację nowojorskiego teatru stanowego, któremu nadano imię i nazwisko Davida Kocha, aby go uhonorować. Inwestował również wielkie kwoty w renowację muzeów i placówek edukacyjnych. Przeznaczył choćby 35 milionów na ekspozycję o dinozaurach w amerykańskim muzeum narodowym historii natury.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Natalia Klimas była wielką miłością Piotra Woźniak-Staraka. Opublikowała jego zdjęcia sprzed lat. Aż chce się płakać
  2. Znany piosenkarz opublikował zdjęcia z łódki Piotra Woźniaka-Staraka. Kilka dni wcześnie pływali na niej wspólnie, tajemniczy napis na jej boku rozrywa serce
  3. 2-latek strasznie płakał. Matka myślała, że to z zazdrości o braciszka, ale spojrzała na niego i zrozumiała, co się dzieje
  4. Adoptowała noworodka, którego nikt nie chciał. Po 28 latach na jaw wyszły bardzo przykre fakty
  5. Alicja Bachleda-Curuś wymownie żegna Woźniaka-Staraka. Byli parą przez kilka lat

Źródło: Polsat

Następny artykuł