Dariusz Piontkowski już nic nie ukrywa. Dobitne słowa o rozpoczęciu roku szkolnego, nie ma odwrotu

Dariusz Piontkowski już nic nie ukrywa. Dobitne słowa o rozpoczęciu roku szkolnego, nie ma odwrotu Źródło: Piotr Molecki/East News

Dariusz Piontkowski zabrał ostatnio głos w sprawie zbliżającego się wielkimi krokami rozpoczęcia roku szkolnego 2020. Minister edukacji nie pozostawił żadnych złudzeń. Przekazała istotne dla wszystkich rodziców, uczniów i nauczycieli informacje, nie ma odwrotu.

Na antenie Polskiego Radia Dariusz Piontkowski odniósł się do przebiegu edukacji w roku szkolnym 2020/2021. Choć mamy już niemal połowę sierpnia, dzieci wciąż nie wiedzą, czy powinny kompletować wyprawkę i szykować się na powrót do szkół. Dotychczas pojawiało się więcej pytań, niż odpowiedzi, ale w końcu minister edukacji postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Jak będzie wyglądał nowy rok szkolny? Dariusz Piontkowski nic nie ukrywa 

W rozmowie z dziennikarzem Programu 1 Polskiego Radia, minister edukacji Dariusz Piontkowski wprost odniósł się do zbliżającego się wielkimi krokami rozpoczęcia roku szkolnego. Od czerwca rząd podtrzymuje, że decyzja o tym, czy dzieci będą mogły wrócić do nauki stacjonarnej, zależna jest od rozwoju sytuacji epidemicznej w naszym kraju. Z uwagi na znaczący przyrost zakażeń rodzice coraz częściej zastanawiali się nad przebiegiem kolejnego roku szkolnego. W końcu Piontkowski postanowił rozwiać wszelkie spekulacje, informując w Polskim Radiu, że niektórzy uczniowie będą mogli wrócić od września do placówek. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- Wytyczne, które zostały wydane w ubiegłym tygodniu, są uzgodnione z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym, bo tam są przecież fachowcy od sytuacji epidemicznej. [...] Nie ma jakichś nadzwyczajnych środków. Wydaje się, że dzisiaj w przytłaczającej większości szkół na terenie większości kraju można wrócić do stacjonarnych, tradycyjnych zajęć, przestrzegając kilku podstawowych reguł - mówił Piontkowski. 

Minister wyjaśnił, że rząd nie jest w stanie wydać jednakowych wytycznych dla wszystkich placówek, bo te znacząco się od siebie różnią. Wyjaśnił jednak, że pedagodzy powinni zadbać o utrzymywanie higieny, dezynfekcję pomieszczeń, wietrzenie sal, unikanie sportów kontaktowych na zajęciach WF-u czy zmianę godzin zajęć tak, by uczniowie nie rozpoczynali ich po tej samej porze. 

- Dlatego że te placówki są tak różne, nie mogliśmy wydać wytycznych bardzo szczegółowych, wprowadzających tylko jeden jedyny możliwy system. Te budynki też są bardzo różne, niektóre mają dużo wejść, różny jest rozkład szatni i tak dalej. Stąd, mówiąc o ogólnych wytycznych, równocześnie zostawiamy dyrektorowi dosyć dużą swobodę, tak aby mógł dostosować te wytyczne do swojej konkretnej placówki, do osób, które się w niej znajdują - mówił. 

Dzisiaj grzeje: 1. Tragiczne informacje z ostatniej chwili. W nocy zmarł dziennikarz TVP i TVN
2. Cała wioska została zamknięta. Powraca przez wielu zapomniana, śmiertelna choroba

3. Minister Szumowski się wygadał. Zdradził, kiedy w całej Polsce wrócą rygorystyczne obostrzenia

- Nie przewidujemy konieczności używania zasłony ust i nosa. [...] Natomiast jeśli ktoś będzie uważał, że pomoże mu to w zachowaniu bezpieczeństwa, to oczywiście może maseczki, czy jakiejkolwiek innej zasłony ust i nosa, używać - dodał w rozmowie z Polskim Radiem Dariusz Piontkowski. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragiczna wiadomość sprzed kilku godzin. Nie żyje Michał Bąk, stratował go byk
  2. Gwiazdor disco polo przesadził? Wszystko na żywo pokazała TVP, ręce opadają
  3. Potężny wybuch wstrząsnął polską miejscowością. Wśród rannych dziecko, okoliczne zabudowania zniszczone
  4. Niestety, mamy potwierdzenie. Kolejne regiony w Polsce objęte pomarańczową strefą
  5. Jacek Kurski się do tego posunął. Upublicznił list rozwodowy swojej byłej żony, bez żadnych skrupułów

Źródło: Polskie Radio 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News