Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek

Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek Źródło: Flickr/Marko Verch

Danina solidarnościowa będzie drenować portfele tysięcy Polaków. Okazuje się, że nawet zawarcie związku małżeńskiego, nie uchroni przed zapłaceniem podatku.

Danina solidarnościowa będzie pobierana od osób fizycznych, więc spółki nie będą zobowiązane do opłacania go. Co więcej, nie będzie on odliczany także od dochodu na małżeńskiego, a od zarobków każdego ze współmałżonków.

Danina solidarnościowa obejmie tysiące Polaków

Podatek został wprowadzony w styczniu 2019, ale okres rozliczeniowy za ten rok wypada w kwietniu 2020 i to właśnie wtedy trzeba będzie zapłacić podatek. Jednak brak dokładnych informacji wśród wielu osób zaczyna budzić poważny niepokój. Nie wszyscy są gotowi na zmiany i nie wszyscy wiedzą, jak rozliczać takie kwoty. Szczególnie że do tej pory, dzięki małżeństwu, można było ominąć podobne opłaty.

Podatek dotyczy głównie osób najbogatszych, zapłacą go osoby, które osiągają rocznie ponad 1 milion złotych dochodu. Do tej pory, jeśli ktoś zarabiał np. 1,5 miliona złotych rocznie, mógł podzielić dochód na pół ze współmałżonkiem, dzięki czemu łatwo było wywalczyć zwolnienie z opłaty. Teraz pomoże to jedynie w uniknięciu wyższego PIT-u, ale nie daniny solidarnościowej.

Podatku nie da się w żaden sposób ominąć

Ministerstwo finansów zaprojektowało podatek tak, aby było go niezwykle trudno ominąć. Dlatego też każdy z małżonków będzie rozliczany z daniny solidarnościowej osobno. Dochody z niej mają zasilić fundusz dla osób niepełnosprawnych, z którego niedawno Prawo i Sprawiedliwość postanowiło skorzystać, aby wypłacić "trzynaste emerytury" i tym samym spiąć budżet (który i tak cierpi z powodu deficytu).

Dzisiaj grzeje: 1. 35 dni płatnego urlopu i ekstra przerwa w pracy. Świetne wiadomości dla każdego pracownika
2. Udało się! 20-latek, który katował kota metalową pałką, w rękach policji

Według portalu Money nowy podatek obejmie około 21 tysięcy Polaków, bo właśnie tyle obywateli osiąga roczne dochody powyżej jednego miliona złotych. Danina solidarnościowa wyniesie 4% od dochodu, czyli 40 tysięcy złotych za każdy zarobiony milion.

Najlepsze newsy dnia:

  1. ZUS będzie współpracował z komornikiem. Pomoże mu zająć pieniądze na koncie
  2. Senator milioner ŻĄDA od Karolaka małej fortuny. Aktor ma do spłaty dług
  3. Było 500 plus, teraz wprowadzane jest 500 minus? Tysiące Polaków mogą na tym stracić
  4. Witolda Pyrkosza kochały miliony. Zabiła go choroba, którą miało lub będzie mieć większość Polaków
  5. Kolejne kłopoty Tymoteusza Szydło. Jego decyzja doprowadziła do przykrych konsekwencji

Źródło: Biznesinfo

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News