Kontrowersyjną wystawę, na której można zobaczyć podobizny terrorystów z Paryża i Brukseli, otwarto w Kopenhadze. Celem wystawy było „przedstawienie pojęcia męczennika w różnych kontekstach”. Wystawę można oglądać w teatrze Sort/Hvid, gdzie 4 lata temu wystawiono sztukę opartą na tekście Andersa Breivika.

Terroryści odpowiedzialni za śmierć setek ludzi z Paryża i Brukseli znaleźli się na wystawie obok Joanny d’Arc czy Sokratesa. Autorzy wystawy uważają, że ekstremiści są także męczennikami. Ich zdaniem poświęcić swoje życie może tylko ten, „kto wierzy, że uczyni świat lepszym”.

„Nam, mieszkańcom Danii, trudno zrozumieć, że można umrzeć za swoje ideały. Uderzyć w bliźniacze wieże, strzelać do ludzi w Bataclanie, wysadzić się w powietrze w Brukseli może tylko ten, kto wierzy, że uczyni świat lepszym” – mówi Ida Grarup Nielsen, jedna z autorek wystawy.

Co ciekawe, na wystawie nie pojawił się Omar El-Husajn, który w lutym 2015 r. zastrzelił dwie osoby właśnie w Kopenhadze, gdyż mężczyzna nie zabił się sam, ale zastrzelili go policjanci. Nie było więc pewności, co do tego, czy mężczyzna chciał dla swoich ideałów umrzeć.

Autorzy oświadczyli też, że sylwetkę każdego z przedstawionych na wystawie „męczenników” przedstawiono z jego osobistego punktu widzenia.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: pl.sputniknews.com
pt

...

Zobacz również