Dania: Powstała piłkarska liga uchodźców. "Chodzi o integrację i poszukiwanie nowych talentów"

Dania: Powstała piłkarska liga uchodźców. "Chodzi o integrację i poszukiwanie nowych talentów" Źródło: źródło: flickr.com, pixabay.com

W Danii do życia powołano tak zwaną Asylligę, czyli ligę dla uchodźców. W ramach niej do końca października będą odbywały się co kilka dni mecze drużyn złożonych z imigrantów przybyłych do Danii. Zdaniem organizatorów przedsięwzięcia, zainteresowanie Asylligą jest ogromne.

Z pomysłem utworzenia ligi dla uchodźców wyszedł Per Bjerregaard, dyrektor jednego z najlepszych klubów piłkarskich Danii, Broendby IF, który 10 razy zdobywał mistrzostwo kraju. Według jego idei, osiem drużyn będzie walczyło o tytuł mistrzowski do końca października. Przygotowania do startu ligi rozpoczęły się jednak już w czerwcu.

"Drużyny rozpoczęły treningi na początku czerwca. Mecze będą się odbywać co kilka dni, z faza pucharową w ostatnim tygodniu października i finałami w dniach 29-30" - poinformował Bjerregaard.

Według Bjerregaarda, za cel rozgrywek obrano "integrację z lokalną społecznością i wyszukiwanie nowych talentów". Duńczyk nie wyklucza też, że mecze mogą oglądać "ewentualni pracodawcy", którzy będą chcieli zatrudnić niektórych z piłkarzy.

"Piłkarze pochodzą z ośrodków uchodźców. Celem jest integracja z lokalną społecznością, nawiązanie kontaktów z ewentualnymi pracodawcami, którzy są sponsorami rozgrywek oraz oczywiście wyszukanie nowych talentów. Zainteresowanie naszym projektem jest ogromne, o czym świadczą nazwiska szkoleniowców" - mówi były dyrektor Broendby IF.

Lidze sponsorują UEFA, duński Czerwony Krzyż i federacja piłkarska Danii - DBU. Co ciekawe, w pracę w ramach Asylligi zaangażowali się najlepsi duńscy trenerzy. Wśród nich jest Marten Olsen - trener reprezentacji Danii w latach 2000-2015, Peter Bonde - były asystent Olsena, czy Morten Wieghorst - w latach 2011-2013 selekcjoner duńskiej U21.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: polsatnews.pl pt
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News