W Danii do życia powołano tak zwaną Asylligę, czyli ligę dla uchodźców. W ramach niej do końca października będą odbywały się co kilka dni mecze drużyn złożonych z imigrantów przybyłych do Danii. Zdaniem organizatorów przedsięwzięcia, zainteresowanie Asylligą jest ogromne.

Z pomysłem utworzenia ligi dla uchodźców wyszedł Per Bjerregaard, dyrektor jednego z najlepszych klubów piłkarskich Danii, Broendby IF, który 10 razy zdobywał mistrzostwo kraju. Według jego idei, osiem drużyn będzie walczyło o tytuł mistrzowski do końca października. Przygotowania do startu ligi rozpoczęły się jednak już w czerwcu.

„Drużyny rozpoczęły treningi na początku czerwca. Mecze będą się odbywać co kilka dni, z faza pucharową w ostatnim tygodniu października i finałami w dniach 29-30” – poinformował Bjerregaard.

Według Bjerregaarda, za cel rozgrywek obrano „integrację z lokalną społecznością i wyszukiwanie nowych talentów”. Duńczyk nie wyklucza też, że mecze mogą oglądać „ewentualni pracodawcy”, którzy będą chcieli zatrudnić niektórych z piłkarzy.

„Piłkarze pochodzą z ośrodków uchodźców. Celem jest integracja z lokalną społecznością, nawiązanie kontaktów z ewentualnymi pracodawcami, którzy są sponsorami rozgrywek oraz oczywiście wyszukanie nowych talentów. Zainteresowanie naszym projektem jest ogromne, o czym świadczą nazwiska szkoleniowców” – mówi były dyrektor Broendby IF.

Lidze sponsorują UEFA, duński Czerwony Krzyż i federacja piłkarska Danii – DBU. Co ciekawe, w pracę w ramach Asylligi zaangażowali się najlepsi duńscy trenerzy. Wśród nich jest Marten Olsen – trener reprezentacji Danii w latach 2000-2015, Peter Bonde – były asystent Olsena, czy Morten Wieghorst – w latach 2011-2013 selekcjoner duńskiej U21.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: polsatnews.pl
pt

...

Zobacz również