Joannie Palani, 22-letnia Dunka, straciła paszport, ponieważ walczyła w szeregach Kurdów przeciwko Państwu Islamskiemu.

Dokument odebrała kobiecie policja. Zrobiła to na podstawie nowych przepisów, które miały zapobiegać dołączaniu obywateli Danii do szeregów Państwa Islamskiego i innych organizacji terrorystycznych.

Kobieta chciała odzyskać paszport, ale sąd uznał decyzję policji za właściwą. Argumentował, że Palani brała udział w walkach w Syrii i Iraku oraz nie kryła chęci powrotu na Bliski Wschód.

Dunka walczyła po stronie Kurdów, którzy są sprzymierzeńcami Danii w walce z IS. Ona sama komentuje to w ten sposób: „Jak mogę stanowić zagrożenie dla Danii i innych krajów, skoro byłam żołnierzem armii wspieranej przez Danię w walce z Daesh?”.

Adwokat 22-latki, Thorkild Hoyer, już zapowiedział odwołanie od wyroku do sądu wyższej instancji. Zdaniem Hoyer’a została błędnie zinterpretowana litera prawa – „Przepisy te miały być wymierzone w osoby, które dołączają do Daesh. Tymczasem ona dołączyła do sił, które są sprzymierzone z Danią” – mówił w wywiadzie. Prawnik dodał też, że jego klientka nigdy nie usłyszała żadnych zarzutów, wyraża ona przywiązanie do duńskich wartości i wspiera państwo w walce z terroryzmem.

Sama Palani mówi, że wiedziała co może ja spotkać, w związku z walką po stronie Kurdów. Jednak chęć pomocy i wewnętrzna potrzeba sprawiły, że musiała wziąć udział w walce z Daesh.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

jo, źródło: rp.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.