Dali Polakom 500 plus, zabrali im znacznie więcej! Cała prawda o wsparciu od rządu

Dali Polakom 500 plus, zabrali im znacznie więcej! Cała prawda o wsparciu od rządu

500 plus to jeden z najczęściej kwestionowanych programów wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Opozycja od samego początku twierdzi, że w dłuższej perspektywie państwa nie stać na takie rozdawanie pieniędzy. Podczas gdy rząd uspokaja obywateli, oficjalne dane nie pozostawiają złudzeń. Rząd dał Polakom 500 zł, w tym samym czasie zabierając 600.

500 plus jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych tematów ostatnich tygodni. Media donoszą o kolejnych zmianach w programie i jego finansowaniu, które znacznie zmniejszają liczbę osób uprawnionych do pobierania świadczenia. Jakby tego było mało, Krajowy Rejestr Długów podaje, że kiedy społeczeństwo zajmowało się programem 500 plus, koszty życia rosły w zawrotnym tempie. Niektóre z nich zwiększyły się niemalże trzykrotnie.

500 plus tuszuje rosnące koszty życia?

Krajowy Rejestr Długów opublikował wyniki badania "Portfel Statystycznego Polaka". Wnioski płynące z raportu są doprawdy zatrważające. Trzy lata temu średni koszt zsumowanych rachunków wynosił 976 zł w skali miesięcznej. Obecnie przeciętna suma comiesięcznych opłat to aż 1572 zł, czyli niemalże 600 złotych więcej. Według raportu, najbardziej wzrosły opłaty za wodę, gaz i ogrzewanie. Mówimy tu o wzrostach o odpowiednio 65%, 75%, a w przypadku gazu aż o 188%. Ekonomiści alarmują, że brnięcie w takie programy jak 500 plus może skończyć się tragicznie. - Ceny rosną, mimo że wydawałoby się, że inflacja jest utrzymywana w ryzach. Niestety, ta tendencja będzie się utrzymywała. Jak skończy się koniunktura, trzeba będzie jakoś sfinansować programy typu 500 plus - komentuje ekonomista Marek Zuber. Najbardziej istotny jest zapewne fakt, że nasz kraj nie będzie w stanie utrzymać takich kosztów z samych podatków. - Uszczelnienie podatków nie pokryje nam ich kosztów. To niestety będzie się kończyło na szukaniu pieniędzy gdzie się da - kwituje ekonomista rozmowę z Super Expressem.

"Rząd nie ma własnych pieniędzy i skądś je musi brać"

Wszechobecne i ciągłe podwyżki dają się coraz bardziej we znaki zwykłym obywatelom, którzy łączą je bezpośrednio z programem 500 plus. - Na pewno program 500 plus miał wpływ na podwyżki cen, bo przecież rząd nie ma własnych pieniędzy i skądś je musi brać, a więc z jednej strony nam daje, a z drugiej zabiera - powiedziała Super Expressowi Agnieszka Koziak, matka bliźniaków z Białegostoku.
ZOBACZ TAKŻE
  1. Prońko odwraca się od swoich. Będzie polityczny skandal
  2. Sensacyjny przeciek! Macierewicz wróci do rządu PiS?
  3. Policja w całej Polsce ogłosiła bunt! Rząd PiS bezradny, muszą ustąpić
Następny artykuł