Lech Wałęsa spotkał się z Dalajlamą. Takiego przywitania nie mógł się spodziewać

Lech Wałęsa spotkał się z Dalajlamą. Takiego przywitania nie mógł się spodziewać

Dalajlama XIV od czasów nieudanego powstania w Tybecie przebywa na emigracji. Podróżując po świecie i spotykając się ze światowymi liderami, edukuje ich na temat swojej ojczyzny, próbując ugrać dla niej coś na arenie międzynarodowej. Dziś szef tybetańskiego rządu na emigracji spotkał się z Lechem Wałęsą.

Dalajlama XIV objął urząd w 1940 roku w wieku zaledwie pięciu lat. W 1951 roku na rządzone przez niego państwo zbrojnej napaści dokonała Chińska Republika Ludowa, co poskutkowało aneksją terytorium. W 1959 państwo mnichów postanowiło powstać przeciw agresorom. Zryw nie udał się jednak, co ostatecznie zmusiło Dalajlamę do ucieczki. Mnich-władca wyjechał do Indii, gdzie stworzył tybetański rząd na emigracji. Co ciekawe to właśnie Indie pozwoliły chińczykom na zajęcie państwa, uznając Tybet na integralną część ChRL. Do dziś wysokogórski region pozostaje pod okupacją Pekinu. Cierpienia ciemiężonych Tybetańczyków są przedmiotem międzynarodowej dyskusji, w której ramach Dalajlama odwiedza wszystkie zakątki świata.

Dalajlama i Lech Wałęsa na wspólnym sympozjum

Dziś w Darmstadt w południowej Hesji odbyło się sympozjum dotyczące pokojowego rozwiązywania konfliktów. Wzięli w nim udział nobliści Dalajlama XIV i Lech Wałęsa. Obaj panowie spotkali się podczas wydarzenia, a ich powitanie stało się tematem niezwykle medialnym. Nobliści byli widocznie zadowoleni z możliwości porozmawiania. Lech Wałęsa mówił o rozroście populizmu na świecie, co argumentował zmęczeniem ludzi polityką. Dodał także, że obecna władza w Polsce niszczy dorobek "Solidarności", przy czym w tej kwestii były prezydent zwrócił się do Unii Europejskiej o pomoc. Tybetański przywódca nawoływał do zwiększenia współpracy między UE a krajami Afryki i Ameryki Południowej. Jako przykład pokojowego rozwiązywania konfliktów podał właśnie "Solidarność".

Przywitanie Dalajlamy i Wałęsy zrobiło furorę

Obaj panowie poznali się już wcześniej. Zarówno Dalajlama, jak i Wałęsa są laureatami Pokojowej Nagrody Nobla (odpowiednio z 1989 roku i 1983 roku). Gdy tylko zobaczyli się w Darmstadt, na ich twarzach natychmiast pojawiły się uśmiechy. Wałęsa i Dalajlama byli bardzo zadowoleni z możliwości spotkania i porozmawiania ze sobą. Po uściskach i komplementach trzymając się za dłonie wstąpili do budynku, w którym mieli przemawiać. Obaj darzą się ogromnym szacunkiem. Zdjęcia z tego wydarzenia na Facebooku udostępnił były prezydent RP. Dalajlama Fot. Facebook/Lech Wałęsa Dalajlama Fot. Facebook/Lech Wałęsa Dalajlama Fot. Facebook/Lech Wałęsa Dalajlama Fot. Facebook/Lech Wałęsa Dalajlama Fot. Facebook/Lech Wałęsa
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Z ostatniej chwili: SN wysyła kolejne zapytania do TSUE
  2. Gersdorf triumfuje. Przełomowa deklaracja Morawieckiego
  3. Ksiądz doprowadził 13-latka do samobójstwa. Przez lata pozostał bezkarny
źródło: dw.com
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News