Czyszczenie srebra - domowe sposoby, które warto znać

Czyszczenie srebra - domowe sposoby, które warto znać Źródło: pixabay.com/Hans

Czyszczenie srebra - jak wyczyścić srebrną biżuterię? Wcale nie musisz tracić czasu na wizytę u jubilera. Prosto i tanio zrobisz to w domowym zaciszu produktami, które posiadasz w swojej kuchni.

Czyszczenie srebra może się wydać niezbędne, aby zachować blask biżuterii lub przedmiotów ozdabiających salon. Z czasem na naszych ulubionych elementach biżuterii - pierścionkach lub łańcuszkach pojawia się nieprzyjemnie wyglądający nalot. To patyna. Wydaje się, że zwykłe mycie w domowych warunkach nie przyniesie efektów. Tak się dzieje, jeśli nie wiesz, jakich substancji użyć. Poniżej przedstawiamy spis produktów, które mogą okazać się niezbędne.

Działanie konserwujące srebro mają soda oczyszczona, alkohol lub nawet popularna i powszechnie dostępna Coca-Cola. Jak wiemy, niektóre napoje gazowane posiadają kwas, który dobrze może wpływać na biżuterię. Ile w tym prawdy?

Czy Coca-Cola czyści srebro?

Owszem i to bardzo dokładnie! Podobne właściwości wykazuje też na przykład 7Up. Zawarty w tych napojach dwutlenek węgla i kwas fosforowy działają zbawiennie na brud i osad, który wytworzył się z biegiem czasu. Wystarczy włożyć biżuterię do naczynia, zalać Coca-Colą i poczekać 10 minut. Następnie porządnie wypłukać pod bieżącą wodą. Po takim zabiegu biżuteria powinna wyglądać jak nowa.

Pasta do zębów - to drugi produkt, który jest na wyposażeniu każdej łazienki. Jednak w tym przypadku pasta do zębów raczej nie powinna mieć działania mocno wybielającego ani pod żadnym pozorem nie posiadać podwyższonej ilości sodu. Ten pierwiastek nieodwracalnie niszczy biżuterię! Aby jeszcze lepiej zadbać o nasze skarby używajmy miękkiej szczoteczki do zębów do ich czyszczenia. Zapobiegnie to brzydkim, niewielkim rysom.

Folia aluminiowa i sól. Ale jak? Na dno miski kładziemy folię aluminiową, na niej biżuterię, a całość zalewamy gorącą wodą z solą. Działa to w przypadku niewielkich zabrudzeń. Jeśli chcemy otrzymać jeszcze lepszy efekt posiłkujmy się sodą oczyszczoną. Pół szklanki sody na pół szklanki gorącej wody przyniesie wymagany rezultat. Wodę wylejmy dopiero wtedy, gdy ostygnie.

Nasi dziadkowie korzystali ze zbawiennych właściwości popiołu. Absolutnie nie używajmy popiołu z węgla drzewnego! Niepotrzebnie zarysujemy srebro. Wystarczy na wilgotną bawełnianą szmatkę nabrać popiół i pocierać do uzyskania zadowalającego efektu. Na końcu wypolerujmy rzeczy flanelową ściereczką.

Jeśli nie chcemy tracić czasu zawsze możemy kupić specjalne nasączone chusteczki do czyszczenia srebra za około 30 złotych. Z powodu detergentów, które są w opakowaniu, finalnie należy przepłukać biżuterię w zimnej wodzie z octem. Ocet nadaje pięknego błysku. 

Źródło: polki

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News