Czy Wielka Sobota jest dniem wolnym od pracy
youtube.com/Miasto Kraków
Adrian Sobolewski - 15 Kwietnia 2019

Czy w Wielką Sobotę jest dzień wolny? Rozwiewamy wątpliwości

Czy Wielka Sobota jest dniem wolnym od pracy? Wokół ostatniego dnia Triduum Paschalnego krąży wiele wątpliwości, a wszyscy chcą zdążyć na święcenie pokarmów. Wyjaśniamy czy Wielka Sobota jest dniem wolnym.

Czy Wielka Sobota jest dniem wolnym od pracy - to ważne pytanie dla każdego praktykującego katolika. Od tego może zależeć, czy uda nam się pójść ze święconką z rodziną, czy będziemy musieli wymyślić inny sposób na poświęcenie wielkanocnych pokarmów. Wyjaśniamy czy Wielka Sobota jest pracująca w tym roku.

Czy Wielka Sobota to święto?

W roku liturgicznym Kościoła katolickiego jest wiele świąt, ale zdecydowanie najważniejszym okresem jest Wielki Tydzień, który zwieńczony jest Wielkanocą, czyli pamiątką zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ostatnim dniem przed niedzielą wielkanocną jest Wielka Sobota, czyli dzień, gdy według tradycji katolickiej Jezus leżał w grobie. Jest to święto Kościoła katolickiego, podczas którego tradycyjnie wierni przychodzą do kościołów aby poświęcić koszyczki z pokarmem na stół wielkanocny.

Poza święceniem święconki, w kościołach ma miejsce adoracja i czuwanie przy Grobie Pańskim, czyli tymczasowym miejscu spoczynku hostii w kościele. Przy grobie tego dnia najczęściej czuwa asysta liturgiczna, czyli ministranci, bielanki i lektorzy oraz harcerze. Nieraz dołączają się też służby publiczne - straż pożarna, policja itp.

Bardzo ważnym aspektem Wielkiej Soboty jest także możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty, czyli do spowiedzi. Według Prawd Wiary bardzo ważnym jest, aby przynajmniej raz w roku, w okresie Wielkanocy, przystąpić do sakramentu pokuty i Eucharystii, dlatego wielu wiernych wybiera ten czas aby udać się do spowiedzi.

Czy Wielka Sobota jest dniem wolnym od pracy?

Wierni, którzy udają się na święta w swoje rodzinne strony, lub którzy długo pracują w soboty, często zastanawiają się, czy będą musieli pracować w Wielką Sobotę 2019. Wolne od pracy tego dnia mogłoby być bardzo przydatne, gdyż wiele osób chce odwiedzić swoje parafie aby poświęcić święconkę i wyspowiadać się, co może zabrać trochę czasu. Ponadto na wiernych czeka też nabożeństwo w sobotę wieczorem, dlatego trzeba odpowiednio rozplanować dzień, aby zdążyć ze wszystkimi obowiązkami - nie mówiąc już o czekającym w domu sprzątaniu i gotowaniu!

Od kilku lat pojawiają się plotki o wprowadzeniu nowej ustawy, która ustanawiałaby Wielką Sobotę dniem ustawowo wolnym. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla wszystkich oczekujących na zmiany w prawie i ustanowienia Wielkiej Soboty dniem wolnym od pracy. W tym roku jest to dzień pracujący, a także handlowy, chociaż obowiązuje częściowe ograniczenie handlu. Sklepy muszą zostać zamknięte przed godziną 14. Pozostaje więc liczyć na naszą dobrą organizację i, jeśli udajemy się gdzieś dalej na święta, brak korków. Ewentualnie dobrym pomysłem może być też wzięcie urlopu na ten dzień!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Na ile dni można wziąć urlop na żądanie? Przedstawiamy wszystkie zasady
  2. Wielkanoc 2019 już niebawem. Jaka jest dokładna data świąt?
  3. Kiedy jest Triduum Paschalne 2019? Te dni już niebawem
  4. Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do Kościoła? Rozwiewamy wątpliwości
  5. Wielki Piątek na Filipinach. Czy Kościół popiera lokalną tradycję?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News