Czy test ciążowy może się mylić? Prawidłowe wykonanie testu

Czy test ciążowy może się mylić? Prawidłowe wykonanie testu Źródło: Pixabay/amacchio

Czy test ciążowy może się mylić? Czasami może się zdarzyć tak, że wynik domowego testu był negatywny, a jednak doszło do zapłodnienia. Dzieje się tak przez to, że pewien odsetek testów może mieć ujemny wynik pomimo ciąży. Duże znaczenie ma czas, w którym wykonujemy badanie.

Czy test ciążowy może się mylić?

Test ciążowy dostępny w aptece w teorii jest pomocnym i miarodajnym narzędziem wykrywającym ciążę. Jednak wynik może być "oszukany", jeśli badanie wykonane zostanie nie z porannego moczu lub zbyt mało czasu upłynie od dnia współżycia. Wynika to ze zbyt niskiego stężenia beta hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, hormonu produkowanego w czasie ciąży przez zapłodniony jajnik. 

"Oszukany wynik" może zmylić nie jedną kobietę, która po czasie nie będzie miała menstruacji, uda się do ginekologa i po badaniu USG dowie się, że ma w sobie zarodek. O wiele lepszym rozwiązaniem jest posiłkowanie się wynikami badań laboratoryjnych - z moczu lub krwi. 

Jeśli jednak nie chcesz wykonywać badania laboratoryjnego, nie poprzestawaj na jednym teście zrobionym w domu. Przedwcześnie wykonany test może fałszować wynik, lepiej wykonać kolejny w przeciągu kolejnych kilku dni.

Kiedy test ciążowy może się mylić

Czy test ciążowy może się mylić? Przyczyn może być wiele, jedną z nich jest zbyt niskie stężenie beta hCG w moczu. Jednak jeśli pomimo wielu wykonanych testów z wynikiem negatywnym nadal masz obawy co do ciąży i opóźnia Ci się okres, należy niezwłocznie udać się do lekarza, może być to objaw problemów ze zdrowiem. 

W dzisiejszych czasach na rynku jest wiele testów o dużej czułości na ten hormon, dzięki czemu możliwe jest wykrycie ciąży nawet przed planowaną datą miesiączki. Jednak należy mieć na uwadze, że żaden test nigdy nie zastąpi wizyty u ginekologa. Stuprocentową pewność możemy mieć dopiero po wykonaniu testu laboratoryjnego, bądź po wizycie u lekarza specjalisty. 

Jak prawidłowo wykonać test ciążowy

Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo wykonać test ciążowy, najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne przeczytanie instrukcji dołączonej do opakowania, ona powinna zawierać stosowne informację:

  1. Termin wykonania badania, który da najbardziej wiarygodny wynik
  2. Najlepszej pory do wykonania testu
  3. Ilości czasu po którym odczytamy wynik
  4. Ile moczu potrzebna do wykonania miarodajnego badania

Źródło: Parenting

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News